Sisplatin toksisitesi ile ferroptosis'e karşı bromelain'in böbrekteki koruyucu etkisinin morfolojik olarak değerlendirilmesi
Morphological evaluation of the protective effect of bromelain in the kidney against cisplatin toxicity and ferroptosis
- Tez No: 956357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ATEŞOĞLU KARABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan ölümcül bir hastalıktır. Tedavisinde yaygın kullanılan kemoterapötik ajanlardan biri olan Sisplatin (Cis), antineoplastik etkilerine rağmen böbreklerde birikerek nefrotoksisiteye neden olabilmektedir. Bu toksisite; oksidatif stres, inflamasyon, apoptoz ve demir bağımlı hücre ölümü olan ferroptozla ilişkilidir. Ferroptozun baskılanması, sisplatine bağlı böbrek hasarının önlenmesinde yeni bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, doğal bir antioksidan olan Bromelain'in (Bro), Cis kaynaklı nefrotoksisite ve ferroptoza karşı koruyucu etkileri araştırılmıştır. Histopatolojik ve histomorfometrik incelemeler için Hematoksilen-Eozin, Masson Trichrome ve PAS boyaları kullanılmış; biyokimyasal analizlerde ise MDA, SOD, GPX, GPX4 ve ELASTIN düzeyleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a fatal disease that arises from the uncontrolled proliferation of cells and leads to serious health problems. One of the commonly used chemotherapeutic agents in its treatment is Cisplatin (Cis), which, despite its effective antineoplastic properties, can accumulate in the kidneys and cause nephrotoxicity. This toxicity is associated with oxidative stress, inflammation, apoptosis, and a form of iron-dependent cell death known as ferroptosis. Suppressing ferroptosis is considered a novel approach for preventing Cis-induced kidney damage. In this study, the protective effects of Bromelain (Bro), a natural antioxidant, against Cis-induced nephrotoxicity and ferroptosis were investigated. For histopathological and histomorphometric analyses, Hematoxylin-Eosin, Masson Trichrome, and PAS staining were used, while MDA, SOD, GPX, GPX4, and ELASTIN levels were evaluated in biochemical analyses. No significant differences were observed among the groups in morphometric measurements (p>0,05).