Yerli ve yabancı hibrit ebeveyn soylarının melezlenmesi yoluyla üretilen kahverengi yumurtacıların verim özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of the brown layers which are produced by crossbreeding of local and foreign parent lines for production characteristics
  1. Tez No: 95637
  2. Yazar: SEDAT AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Doktora Tezi YERLİ VE YABANCI HİBRÎT EBEVEYN SOYLARININ MELEZLENMESİ YOLUYLA ÜRETİLEN KAHVERENGİ YUMURTACILARIN VERİM ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Sedat AKTAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mesut TÜRKOĞLU Bu çalışmada Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilmiş yerli ve Kanada'dan ithal edilmiş yabana hibrit ebeveynlerinin melezlenmesi yoluyla üretilen kahverengi yumurtacı hibritler ile piyasadan temin edilen kahverengi yumurtacı hibritlerin bazı verim özellikleri bakımından karşılaştırılmaları yapılmıştır. İncelenen bütün özellikler bakımından gruplar arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemli düzeyde olduğu gözlenmiştir. Rhode Island Red (I ve ü) baba hatları ve Colombian Rock ve Barred Rock (I ve II) ana hatlarının daha iyi kombinasyon oluşturdukları gözlenmiştir. Geliştirilen yerli ebeveynlerden elde edilen melezler (GxSx) ile yabancı baba ve yerli ana hatlarının melezi (Rhode Island Red I x Sx) ve piyasadan temin edilen kahverengi yumurtacı ticarî hibrit (YAB-K) ise incelenen çoğu özellik bakımından diğerlerinden daha geride kalmışlardır. 2000, 85 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kahverengi yumurtacı hibritler, ebeveyn soyları, melezleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis COMPARISON OF THE BROWN LAYERS WHICH ARE PRODUCED BY CROSSBREEDING OF LOCAL AND FOREIGN PARENT LINES FOR PRODUCTION CHARACTERISTICS Sedat AKTAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU In this study, some production characteristics of brown layer hybrids which are produced by crossbreeding of indigenous parent stocks developed in Ankara Poultry Research Institute and imported parent stocks from Canada, and also a commercial brown layer were compared. Differences between groups were observed statistically significant for all examined characteristics. It was observed that Rhode Island Red (I and II) male parent lines and Colombian Rock and Barred Rock (I and D) female parent lines were constituted more superior combination. But hybrids of indigenous parent stocks (GxSx), hybrids of imported male parent and indigenous female parent line (Rhode Island Red I x Sx) and commercial brown layer (YAB-K) were stayed behind of the others for most of the examined characteristics. 2000, 80 pages KEY WORDS: Brown layer hybrids, parent stock, crossbreeding