Arsenik ve kurşun streslerinin Lemna trisulca bitkilerindeki büyüme, su içeriği veantioksidan enzim sistemi üzerine etkileri
The effects of arsenic and lead stresses on the growth, water content and antioxidantenzyme system in Lemna trisulca plants
  1. Tez No: 956377
  2. Yazar: GÖKSU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ÖZFİDAN KONAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Lemnaceae, dünya çapında tatlı su ekosistemlerinde yaygın olarak bulunan küçük su bitkileridir. En sık karşılaşılan türler arasında su ekosistemlerinde önemli bir rol oynayan Lemna trisulca (Su mercimeği) bulunur. Su mercimekleri hızlı büyüme hızlarıyla karakterize edilirler, bu da onları ekolojik, genetik, fizyolojik, biyokimyasal ve biyoteknolojik çalışmalar için popüler bir seçim haline getirir. Ekolojik önemlerine rağmen, birleşik çevresel faktörlerin su mercimeği fizyolojisi üzerindeki etkileri, özellikle metal toksisitesinin eş zamanlı etkisi açısından yeterince araştırılmamıştır. Tezimizde sodyum arsenat (As, 100 μM Na2HAsO4) ve kurşun nitrat (Pb, 100 μM Pb(NO3)2) uygulanan Lemna trisulca bitkilerinin su içeriği, antioksidan sistemi ve lipid peroksidasyonu araştırılmıştır. Bağıl su içeriği (RWC), stres uygulaması altında azalma göstermiştir. As veya Pb uygulamaları prolin miktarında azalmaya neden olmuştur. Hem tek başına hem de birlikte uygulanan As ve Pb uygulamalarında SOD aktivitesi artmıştır. En yüksek SOD artışı As gruplarındadır. H2O2'yi süpüren CAT aktivitesi As ve Pb uygulamalarından sonra artma göstermiştir. CAT2 bant yoğunluğu bu gruplarda dikkat çekicidir. Elektroforetik olarak yapılan analizde POX, 2 bant göstermiş olup total POX aktivitesi artmıştır. As veya Pb uygulanan bitkilerin yapraklarında CAT ve POX ve streslerin kombine olarak uygulanan gruplarında ise POX ile süpürülmeye çalışılmıştır. Bu antioksidan sistemdeki artışa rağmen, enzim aktivitesi H2O2 süpürmede yetersiz olup As, Pb ve As+Pb gruplarında H2O2 artışları izlenmiştir. Bu analiz sonuna paralel olarak lipid peroksidasyon düzeyinde (TBARS miktarı) stres gruplarında artma izlenmiştir. Bu analizlerde elde edilen sonuçlar göstermiştir ki, arsenik ve kurşun toksitesi Lemna trisulca bitkilerinde hem su içeriğinde bozulmalara neden olmuş hem de yetersiz antioksidan sistem sebebiyle lipid peroksidasyon ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lemnaceae are small aquatic plants that are widespread in freshwater ecosystems worldwide. The most frequently encountered species include Lemna trisulca (Duckweed), which plays an important role in aquatic ecosystems. Duckweeds are characterized by their rapid growth rate, which makes them a popular choice for ecological, genetic, physiological, biochemical and biotechnological studies. Despite their ecological importance, the effects of combined environmental factors on duckweed physiology have not been sufficiently investigated, especially in terms of the simultaneous effect of metal toxicity. In our thesis, water content, antioxidant system and lipid peroxidation of Lemna trisulca plants treated with sodium arsenate (As, 100 μM Na2HAsO4) and lead nitrate (Pb, 100 μM Pb(NO3)2) were investigated. Relative water content (RWC) decreased under stress treatment. As or Pb applications caused a decrease in proline content. SOD activity increased in both As and Pb applications applied alone and together. The highest SOD increase was under As groups. H2O2 scavenging CAT activity increased after As and Pb applications. CAT2 band intensity was remarkable in these groups. In the electrophoretic analysis, POX showed two bands and total POX activity increased. In the leaves of plants applied with As or Pb, CAT and POX scavenged H2O2 and POX was attempted in the groups applied with combined stresses. Despite the increase in this antioxidant system, enzyme activity was insufficient in H2O2 scavenging and H2O2 increases were observed in As, Pb and As+Pb groups. Parallel to the end of this analysis, an increase in lipid peroxidation level (TBARS content) was observed in the stress groups. The results obtained in these analyses showed that arsenic and lead toxicity caused both deterioration in water content in Lemna trisulca plants and resulted in lipid peroxidation due to insufficient antioxidant system.