Özbekistan'da dijital medya ve gazetecilik
Digital media and journalism in Uzbekistan
  1. Tez No: 956380
  2. Yazar: SABINA MUTALIEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu makale, Özbekistan'daki dijital medya gazetecileri karşılaştığı yapısal sorunların yanı sıra çalışma koşullarını ve ifade özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaları analiz etmektedir. Medya ortamının dijital dönüşümü yalnızca içerik yaratma sürecini etkilemekle kalmamış, aynı zamanda gazetecilerin ekonomik güvenliği, mesleki hakları ve etik standartları üzerinde de doğrudan bir etkiye sahip olmuştur. Çalışma, ortaya çıkan zorlukları ve gazetecilerin bu zorluklara verdikleri bireysel ve kurumsal tepkileri kapsamlı bir şekilde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the structural challenges faced by digital media professionals in Uzbekistan, with a particular focus on working conditions, freedom of expression, and ethical practices in the context of digital transformation. The shift to digital platforms has not only changed the nature of content production but also significantly affected the economic security, professional rights, and editorial independence of journalists.