Bakü'de yetiştirilen farklı bitkilerin antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant activities of different plants grown in Baku
- Tez No: 956404
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan sağlığı açısından büyük önem taşıyan meyve ve sebzeler ile doğal antioksidan etkili maddeler metabolizmaya katılarak hastalıklara karşı koruyucu etki göstere bilirler. Doğal antioksidan bileşikler çeşitli bitkilerden farklı miktarlarda elde edilirler. Özellikle bazı bitkiler flavonoid, fenolik bileşikler yönünden zengin olup, yüksek antioksidan aktiviteye sahiptirler. Bu çalışmada ,Bakü'deki Botanik bağında yetiştirilen farklı türdeki bitkilerin antioksidan aktiviteleri farklı metotlarla incelenecektir. Bunun için öncelikle bitkiler etanol çözücüsü ile ekstrakt edilerek 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl( DPPH) serbest radikal giderim yöntemi, Bakır(II) İyonu İndirgeyici Antioksidan Kapasite Tayini (CUPRAC), Alüminyum Nitrat Yöntemi ile Toplam Flavonoid Madde Tayini , Folin Yöntemiyle Toplam Fenolik Madde Tayini analizleri yapılacaktır. Böylece elde edilen yüksek antioksidan içerikli bitkinin doğal antioksidan olarak kullanımı açısından yeni kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Fruits and vegetables and natural antioxidant substances, which are of great importance for human health, can participate in metabolism and have a protective effect against diseases. Natural antioxidant compounds are obtained from various plants in different amounts. In particular, some plants are rich in flavonoids and phenolic compounds and have high antioxidant activity. In this study, antioxidant activities of different types of plants grown in the Botanical Vineyard in Baku will be examined with different methods. For this purpose, firstly, plants will be extracted with ethanol solvent and 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) free radical removal method, Copper(II) Ion Reducing Antioxidant Capacity Determination (CUPRAC), Total Flavonoid Content Determination with Aluminum Nitrate Method, Total Phenolic Content Determination with Folin Method will be analyzed. Thus, the obtained plant with high antioxidant content will constitute a new source in terms of use as a natural antioxidant.