Annesiz büyümekten anne olmaya: Kurum bakımında büyümüş kadınların annelik deneyimleri
From growing up without a mother to becoming a mother: Motherhood experiences of women raised in institutional care
  1. Tez No: 956405
  2. Yazar: BURCU DEVRİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Giriş: Annelik, bireyin erken çocuklukta deneyimlediği ilişkilerinin ve bakım alma süreçlerinin bilinçdışı düzeyde yeniden canlandığı bir psikodinamik alandır. Kurum bakımında yetişmek, erken dönem terk edilmenin sonucu olarak ebeveynlik süreçlerine yansımaktadır. Amaç: Bu araştırmanın amacı, kurum bakımında büyümüş kadınların annelik deneyimlerini kurumsal mekânın ruhsal yansımaları ve kuşaklararası aktarım bağlamında derinlemesine anlamaktır. Yöntem: Çalışmada, psikanalitik kuramdan yararlanılmış ve nitel araştırma metodlarından Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz benimsenmiştir. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Katılımcılar dahil edilirken 18 yaşından sonra anne olmuş olması ve çocuklarının 3 ile 12 yaş aralığında olması kriterleri belirlenmiştir. Bu doğrultuda katılmaya gönüllü 21 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Yarı- yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve gözlem notlarından elde edilen verilerin analizinde MAXQDA 24 programından yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularında yedi ana tema ortaya çıkmıştır: (1) Anne Sevgisinin Eksikliğiyle Büyümek: Travmatik Yaşantılar, (2) İçsel Çatışmaların Kuruma ve Bakım Veren İlişkilerine Yansıması, (3) Kadın Kimliğini Kuramadan Anne Olmak:“Bir Yuvam Olsun”Arayışı, (4) Anneliğin İnşasında Anne Temsillerinin Yeniden Yapılanması, (5) Annelik Kimliğinde Psikososyal Zorluklar ve Baş Etme Yolları, (6) Anne-Çocuk İlişkileri: Algılar, Sınırlar ve Kapsayıcı İşlevler, (7) Kurumda Büyümenin Anneliğe Yansıyan Güçlü Yanları. Sonuç: Araştırmada; kurumda büyümüş kadınların annelik deneyimlerinde kuşaklararası aktarımın önemli yer tuttuğu, çoğu katılımcının annelik kimliğinde anneleri ile özdeşim kurmaktan kaçındığı, çocukları ile ilişkilerinde kapsama işlevinde zorluklar yaşasalar da güçlü yan olarak anneliği sevgi üzerinden inşa etmek konusunda samimi özveri geliştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kurumun mekân olarak içsel nesne temsili oluşturmada yetersiz kaldığı; kurumun çocukluk çağında kapsayıcı çerçeve sunmadığı ve katılımcıların bu deneyimlerinin annelik deneyimine zorlayıcı unsur olarak yansıdığı görülmüştür. Araştırma sonuçları literatür bulguları ile tartışılmış; uygulamacılar ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Motherhood constitutes a psychodynamic space wherein early relational experiences and caregiving processes from childhood are unconsciously re-enacted. For individuals raised in institutional care, the effects of early abandonment are often reflected in their parenting practices. Aim: This study aims to gain an in-depth understanding of the motherhood experiences of women who were raised in institutional care, through the lens of the psychological reflections of institutional environments and within the framework of intergenerational transmission. Method: Drawing upon psychoanalytic theory, this study adopts Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) as a qualitative research method. Participants were selected through purposive sampling. Inclusion criteria required participants to have become mothers after the age of eighteen and to have children between the ages of three and twelve. In total, 21 women who voluntarily agreed to participate were included in the study. Data were collected through semi-structured in-depth interviews and observation notes, and analyzed using the MAXQDA 24 software. Findings: Seven main themes emerged from the data: (1) Growing Up with a Lack of Maternal Affection: Traumatic Experiences; (2) Reflections of Internal Conflicts in Institutional and Caregiver Relationships; (3) Becoming a Mother Without a Constructed Female Identity: The Search for“A Home of My Own”; (4) Reconstruction of Maternal Representations in the Formation of Motherhood; (5) Psychosocial Challenges in Maternal Identity and Coping Mechanisms; (6) Mother–Child Relationships: Perceptions, Boundaries, and Containing Functions; (7) Strengths in Motherhood Rooted in Institutional Upbringing Conclusion: The study concluded that intergenerational transmission played a significant role in the motherhood experiences of women who grew up in the institution. Most participants avoided identifying with their mothers in their maternal identities, and although they faced challenges in providing a nurturing role in their relationships with their children, they demonstrated sincere dedication to building their motherhood identity through love as a strength. Furthermore, the institution was found to be inadequate in forming an internal object representation as a space; it did not offer an inclusive frameworks during childhood, and the participants' experiences reflected this lack as a challenging factors in their motherhood experiences. The findings were discussed in relation to the existing literature, and recommendations were provided for practitioners and researchers.