Ortak regle yüzeyler üzerine
On partner ruled surfaces
- Tez No: 956415
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE NEVİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Öklid hibrit ortak regle yüzeyler, Öklid Darboux ortak regle yüzeyler, Lorentz hibrit ortak regle yüzeyler, Lorentz Darboux ortak regle yüzeyler incelenmiştir. Aynı zamanda, bu ortak regle yüzeylerin birinci, ikinci temel formları, Gauss ve ortalama eğrilikleri elde edilmiştir. Çalışma, altı ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tezin giriş ve amaç kısmı belirlenmiştir. İkinci bölümde ise çalışmaya ilişkin literatür bilgisi verilmiştir ve çalışmanın tarihsel gelişimi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmaya ilişkin temel kavram ve teoremler sunulmuştur. Dördüncü bölümde, Öklid hibrit çatısında ortak regle yüzeyler incelenmiş, Gauss ve ortalama eğrilikler bulunmuş ve ilgili örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde, Lorentz hibrit ortak regle yüzeyler üç farklı durum için araştırılmış, Gauss ve ortalama eğrilikler hesaplanmış ve ilgili örnekler sunulmuştur. Altıncı bölümde, Lorentz Darboux hibrit ortak regle yüzeyleri üç durum için incelenmiş, Gauss ve ortalama eğrilikler bulunmuş ve örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Euclidean hybrid partner ruled surfaces, Euclidean Darboux partner ruled surfaces, Lorentz hybrid partner ruled surfaces, and Lorentz Darboux partner ruled surfaces are examined. Additionally, the first and second fundamental forms, Gauss curvatures, and mean curvatures of these partner ruled surfaces are derived. The study consists of six main chapters. In the first chapter, the introduction and purpose of the thesis are defined. The second chapter provides a literature review related to the study and includes information about the historical development of the topic. In the third chapter, the fundamental concepts and theorems related to the study are presented. In the fourth chapter, partner ruled surfaces in the Euclidean hybrid frame are examined, Gauss and mean curvatures are calculated, and related examples are provided. In the fifth chapter, Lorentz hybrid partner ruled surfaces are investigated for three cases, Gauss and mean curvatures are calculated, and relevant examples are presented. In the sixth chapter, Lorentz Darboux hybrid partner ruled surfaces are studied for three cases, Gauss and mean curvatures are found, and examples are given.