Makrofungus tür çeşitliliğinin miselyal kompozit performansına etkisi
Effect of macrofungus species diversity on mycelial composite performance
  1. Tez No: 956416
  2. Yazar: AYLİN AKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, miselyal kompozit üretiminde kullanılacak fungus türünün seçimi için uygun parametrelerin belirlenmesi ve seçilen iki makrofungus türü ile miselyal kompozit üretimi olarak iki iş paketinden oluşmaktadır. Birinci iş paketinde farklı hif yapısı ve çürüklük tipine sahip 72 farklı fungus türünün meşe talaşı üretim ortamında gelişme özellikleri dikkate alınarak miselyal kompozit üretimi için kullanılabilirliği sorgulanmıştır. Bu aşamada türler arası ve tür içi çeşitliliğin miselyal kompozit üretimi için önemi araştırılmıştır. Tarama çalışması sonucunda yapılan istatistiksel analizler trimitik ve beyaz çürükcül fungusların meşe talaşı ortamından daha başarılı olduğunu göstermiştir. İkinci iş paketinde ise, seçilen Lentinus tigrinus SV 12 ve Ganoderma resinaceum SV 19 türleri ile miselyal kompozit üretilmiştir. Miselyal kompozit üretimi aşamasında üretim ortamı olarak %50 meşe talaşı - %50 meşe yongası kullanımıştır. Üretilen kompozitin biyolojik, kimyasal, fiziksel ve mekaniksel özellikleri araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Ganoderma resinacum SV 19 kullanılarak üretilen miselyal kompozitin yoğunluk ve basınç değerlerinin daha başarılı olduğu değerlendirilmiştir. Bu nedenle Ganoderma resinacum SV 19 türünün gelecekte ürün odaklı çalışmalarda kullanılmaya aday bir tür olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprises two work packages: the first aims to determine appropriate parameters for the selection of fungal species to be used in mycelial composite production, and the second involves the production of mycelial composites using two selected macrofungal species. In the first work package, the growth characteristics of 72 different fungal species with diverse hyphal systems and decay types were evaluated in an oak sawdust-based cultivation medium to assess their potential for mycelial composite production. At this stage, the importance of both interspecific and intraspecific diversity in the context of mycelial composite production was investigated. Statistical analyses conducted on the screening data revealed that trimitic and white-rot fungi performed more successfully in the oak sawdust substrate. In the second work package, mycelial composites were produced using two selected fungal species: Lentinus tigrinus SV 12 and Ganoderma resinaceum SV 19. A substrate consisting of 50% oak sawdust and 50% oak chips was used for the production process. The biological, chemical, physical, and mechanical properties of the resulting composites were comprehensively analyzed. Based on the analyses, the mycelial composite produced with Ganoderma resinaceum SV 19 demonstrated superior performance in terms of density and compressive strength. Therefore, Ganoderma resinaceum SV 19 has been identified as a promising candidate for future product-oriented applications.