Infidelity and female sexuality in Kate Chopin's The Awakening and D.H Lawrence's Lady Chatterley's Lover
Kate Chopin'in Uyanış ve D.H Lawrence'ın Lady Chatterley'in Sevgilisi adlı eserlerinde aldatma ve kadın cinselliği
- Tez No: 956423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Kate Chopin'in Uyanış ve D.H. Lawrence'ın Lady Chatterley'in Sevgilisi adlı eserlerini karşılaştırmalı bir akış açısıyla incelemekte; özellikle kadın cinselliği ve sadakatsizliğinin temsiline odaklanmaktadır. Feminist edebiyat eleştirisi ve gynokritik yaklaşım temelinde yürütülen çalışma, toplumsal cinsiyet temelli yazarlık ve anlatı sesi gibi unsurların kadın arzusu, özneleşme süreci ve edebi ajansın temsili üzerindeki etkilerini sorgulamaktadır. Niteliksel ve metin çözümleme yöntemine dayanan araştırma, Chopin ve Lawrence'ın kadın karakterlerinin evlilik dışı ilişkilerini yalnızca bireysel birer ihlal olarak değil, ideolojik bir çatışma ve kültürel anlam üretim alanı olarak nasıl inşa ettiklerini analiz etmektedir. Uyanış, Edna Pontellier'in benlik arayışını ve erotik özerkliğini ön plana çıkararak geleneksel evlilik ve annelik rollerine meydan okuyan gynokritik bir anlatı olarak ele alınmıştır. Öte yandan, Lady Chatterley'in Sevgilisi her ne kadar kadın arzusu konusunda açık bir tutum sergilese de Connie Chatterley'nin uyanışını erkek bakışıyla biçimlenmiş heteronormatif ve doğallaştırılmış bir çerçeveye yerleştirerek ataerkil kodları yeniden üretmektedir. Çalışma, Chopin'in anlatısının kadın özerkliğini daha radikal ve özgün bir biçimde temsil ettiğini; Lawrence'ın ise cinselliği merkeze alsa da özneleşme süreçlerini geleneksel cinsiyet ikilikleriyle sınırladığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda tez, anlatı otoritesi ve yazarın toplumsal cinsiyetinin, kadın cinselliği ve sadakatsizliğinin edebi temsili üzerindeki belirleyici rolüne dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study offers a comparative analysis of The Awakening by Kate Chopin and Lady Chatterley's Lover by D.H. Lawrence, with a particular focus on the representation of female sexuality and infidelity. Drawing upon feminist literary criticism and gynocriticism, the study interrogates how gendered authorship and narrative voice influence the portrayal of women's desire, subjectivity, and agency within patriarchal literary traditions. Employing a qualitative, textual analysis methodology, the research examines how Chopin and Lawrence construct their female protagonists' extramarital relationships not merely as personal transgressions, but as sites of ideological struggle and cultural meaning. The Awakening is read as a gynocritical narrative that foregrounds Edna Pontellier's quest for selfhood and erotic autonomy, challenging traditional constructs of marriage and motherhood. Conversely, Lady Chatterley's Lover, while seemingly progressive in its treatment of female desire, ultimately reaffirms male-centered paradigms by situating Connie Chatterley's awakening within a heteronormative, nature-bound framework shaped by the male gaze. The study concludes that Chopin's narrative offers a more radical and authentic articulation of female autonomy, whereas Lawrence's portrayal, though sexually explicit, remains constrained by essentialist gender binaries. In this respect, this research underscores the critical significance of narrative authority and authorial gender in shaping literary representations of female transgression and liberation.