Antalya ilinde kıl keçisi yetiştiriciliğine yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve planlaması
The Economic analysis and planning of hair goat farms in Antalya provience
- Tez No: 95643
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANTALYA İLİNDE KIL KEÇİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE YER VEREN TARİM -İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE PLANLAMASI İlkay DELLAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Bu çalışmanın amacı; Antalya ilinde kıl keçisi yetiştiriciliğine yer veren tarım işletmelerinin ekonomik yapılarım ve yıllık faaliyet sonuçlarını ortaya koymak, mevcut üretim vasıtaları çerçevesinde optimum işletme organizasyonlarım tespit etmektir. Bu amaçlara ulaşmak için veriler, araştırma alanında 30 başın üzerinde kıl keçisi yetiştiriciliğine yer veren işletmelerden, tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve 4 ayn büyüklük grubuna ayrılmış 89 işletmeden anket yapılarak toplanmıştır. Ayrıca, bütün işletmeleri kapsayan işletmeler ortalaması da ayrı bir grup olarak incelenmiştir. İncelenen işletmelerde aktif sermaye içinde çiftlik sermayesinin oranı %46,24, işletme sermayesinin oranı %53,76'dır. İşletmelerin kullandığı yabancı sermaye oranı %8.38'dir. Elde edilen gayrisafi üretim değerinin, 1-10 BBHB büyüklük grubunda %41,67, 1 1-25 BBHB büyüklük grubunda %59,59, %26-50 büyüklük grubunda %71,02, 51 BBHB ve daha büyük işletmelerde %86,82 ve işletmeler ortalamasında %65,20'sinin kıl keçisi üretim faaliyetinden elde edildiği saptanmıştır. Ekonomik analiz sonucunda, büyük işletmelerin küçük işletmelere oranla daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Yapılan planlama sonucunda; işletmeler ortalamasında brüt karda % 10,87 'lik artış sağlanmıştır. Kıl keçisi yetiştiriciliğinin terk edilmesi durumunda ise brüt karın %56,2 1 oranında azalacağı saptanmıştır. 2000, 130 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kıl keçisi, sermaye, ekonomik analiz, doğrusal programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE ECONOMIC ANALYSIS AND PLANNING OF HAIR GOAT REARING FARMS IN ANTALYA PROVINCE İlkay DELLAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ The aims of this study were to examine economic structures and annual performance of hair goat farms in Antalya provience and to obtain optimum farm plans under existing production possibilities. The bulk of the data used to reach the aims was collected from 89 farms distributed into 4 seperate size groups, which were selected from farms had over 30 head hair goats in the research area by random sampling method. In addition the average of total groups was seperately examined. In research area, it was determined that 46,24% of capital was land related and 53,76% was working capital. The percentage of dept used was 8,38%. The percentage of gross margin from hair goat breading was 41,67% in 1-10 animal unit group, 59,59% in 1 1-25 animal unit group, 71,02% in 26-50 animal unit group, 86,82% in 51 and above animal unit group and 65,20% in average. Economic analysis showed that large farms were more succesfull than others. After planning, gross margin was increased 10,87% in average. It was determined that gross margin was decreased as 56,21% under the condition of giving up hair goat breading. 2000, 130 pages KEY WORDS: Hair goat, capital, economic analysis, linear programming