Asmalarda (vitis vinifera L. cvs.) genomik DNA parmak izi analizi ile moleküler karakterizasyon
Molecular characterization of grapevine (vitis vinifera L. cvs.) by genomic DNA fingerprinting
- Tez No: 95644
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Doktora Tezi ASMALARDA (Wtis vinifera L. cvs.) GENOMtK DNA PARMAK M ANALÎZt İLE MOLEKÜLER KARAKTERİZASYON ALİERGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Y. Sabit AĞAOĞLU Bu çalışmada, Ülkemizde yetiştirilen 34 üzüm çeşidinin {Vitis vinifera L. cvs.) İS dekamer primer kullanılarak RAPD (Random Amplified Polymorphic DNA) tekniği ile genetik benzerlikleri araştırılmıştır. Çeşitler arası genetik ilişkiler benzerlik indeksi ve dendogram düzeyinde değerlendirilmiştir. Üzüm çeşitlerinde, en düşük benzerlik oranına (0.457)“Anadolu Yapıncağı”ve“Hacıbalbal”arasında ulaşılırken,“Sultani Çekirdeksiz”ve“Yuvarlak Çekirdeksiz”çeşit kombinasyonu en yüksek genetik benzerlik oranını (0.968) vermiştir. Dendogram oluşumunda çeşitler başlıca iki grubta eşit dağılım göstermişler; bunlardan birinci grup 15 şaraplık ve 2 çekirdeksiz çeşitten oluşurken, ikinci grup 17 sofralık çeşidi içermiş ve bu iki grup arasındaki genetik benzerlik oram yaklaşık 0.580 olarak tespit edilmiştir.Kullanılan primerlerde P123, OPAİ, OPA18, O-10 ve UBC 237de fazla polimorfîk bant elde edilirken, primerler genelinde amplifikasyon fragmentlerinin büyüklükleri ve sayılan sırası ile 250- 18001)p ve 3-12 adet arasında değişmiştir. Araştırmada elde edilen genetik benzerlik oranları, çeşitlerin morfolojik benzerliklerinden daha çok coğrafik yetiştirilme bölgelerinin benzerlikleri ile paralellik göstermiştir. Ayrıca çalışmada, asma da (Vitis vinifera L.) uygun DNA izolasyonu belirlemek amacı ile yaygın kullanılan Dç yöntem karşılaştırılmalı olarak incelenmiş, bunlar arasından seçilen Lodhi et al. (1994) metoduna göre 34 üzüm çeşidinin DNA izolasyonları gerçekleştirilmiştir. 2000, 86 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Vitis vinifera L., DNA izolasyonu, RAPD, benzerlik indeksi, dendogram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis MOLECULAR CHARACTERIZATION OF GRAPEVINE (TOO vintfera L. cvs.) BY GENOMIC DNA FINGERPRINTING ALÎERGÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor :Prof. Dr. Y. Sabit AGAOGLU In this research, RAPD (Random Amplified Polymorphic DNA) analysis was employed to determine the genetic similarity of 34 grape cultivars (Vitis vintfera L.) grown in Turkey by using 15 decamer primers. The genetic relationship among cultivars were estimated based on similarity index and cluster analysis. The lowest similarity (0.457) obtained was found between“Anadolu Yapıncağı”and“Hacıbalbal”, the highest similarity (0.968) obtained was between“Sultani Çekirdeksiz”and“Yuvarlak Çekirdeksiz”grape cultivars. Utilising cluster analysis, IS wine and 2 seedless cultivars were classified in the first branch of dendogram while 17 table cultivars were classified in the second branch. The average similarity between the two branches was 0.580. The primers, P123, OPA1, OPA18, O-10 and UBC 237 showed more polymorphic bands among the primers tested. Amplified fragments ranged from 250 to 1 800 lip and the number of bands for each primer varied 3 to 12. The genetic relationship among the cultivars found in this research is more related to the origin of the cultivars than their morphological similarities. In addition, three DNA extraction methods were compared for RAPD assay. Among these, the method of Lodhi et al. (1994) was chosen as the most applicable protocol for DNA isolation from Vitis vintfera L.. DNA extraction of the tested cultivars was performed using this protocol. 2000, 86 pages Key Words : Vitis vinifera L., DNA isolation, RAPD, similarity index, cluster