Türk devletlerinde Türkiye'den gelen üniversite öğrencilerine yönelik terapist destekli ve internet tabanlı bir psikolojik müdahale programının geliştirilmesi ve psikolojik sağlık üzerindeki etkisinin incelenmesi
Development of a therapist-supported and internet-based psychological intervention program for university students from Turkey in Turkish states and investigation of its effect on psychological health
- Tez No: 956466
- Danışmanlar: PROF. DR. ORÇUN YORULMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Uluslararası öğrenciler psikolojik ve sosyokültürel uyum sağlama sürecinden geçmektedir. Bu süreci kolaylaştırmak amacıyla yapılan çalışmaların çoğu, genellikle öğrencilerin ihtiyaçlarının yalnızca bir yönüne odaklanmaktadır. Bu süreçte karşılaşılan sorunlar ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda, psikolojik ve sosyokültürel ögeleri bir arada bulunduran bir müdahalenin daha etkili ve kapsayıcı olacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı uluslararası öğrencilerde ülkeye ilişkin bilgilendirme, duygu farkındalığı, duygu yazma, davranışsal aktifleştirme ve bilişsel duygu düzenlemeyi (yeniden değerlendirme, kabul ve tolerans) içeren internet temelli ve terapist destekli Yurt Dışı Üniversite Hayatına Uyum Sağla (YHUS) uygulamasının yaşam doyumu, kültürleşme stresi, depresyon, anksiyete, stres, kültürlenme tutumları ve duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkililiğini incelemektir. Araştırmanın örneklemi Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgız Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nde eğitim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, kültürleşme stresi yüksek, yaşları 18 ile 30 arasında değişen toplam 33 (21 kadın, 12 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler YHUS programını içeren müdahale ve psikolojik sağlığa ilişkin bilgileri içeren kontrol gruplarına seçkisiz olarak atanmıştır. Ölçüm araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği, Kültürleşme Stresi Ölçeği, Kültürlenme Tutumları Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21 kullanılmıştır. Katılımcılardan her modül sonunda açık uçlu sorular aracılığıyla geri bildirim alınmış ve modüle ilişkin bilgi soruları sorulmuştur. Uygulama sonunda ise açık uçlu bir değerlendirme sorusu bulunmaktadır. Ölçüm araçları müdahale öncesinde uygulama bitiminde ve uygulamadan 1 ay sonra uygulanmıştır. Ön ve son test verileri 2 x 2 karma ölçümler için ANOVA ile, izlem verileri ise tekrarlı (ilişkili) ölçümler varyans analizi ile incelenmiştir. Bulgular bireysel düzeyde de değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda YHUS müdahalesinin yaşam doyumunu artırmada etkili olduğu görülmüştür. Müdahale etkisi ile depresyon, stres ve marjinalleşme seviyelerinde azalma, bütünleşme, duygu düzenleme becerileri ve öz destek seviyelerinde artma eğilimi görülse de, bu etki istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır. Kültürleşme stresi, memleket hasreti, anksiyete, asimilasyon ve ayrılma puanlarında beklenen etkiler görülmemiştir. İzlem ölçümünde ise değişkenler arasında farklılık bulunmamaktadır. Bu değerlendirmelerin yanında müdahale grubundaki ödev yapan kişilerin ödev yapmayan kişilere nazaran duygu düzenleme becerilerinden öz destek seviyelerinin arttığı görülmüştür. Ayrıca araştırmaya yönelik memnuniyeti düşük olan kişilerin memnuniyeti yüksek olan kişilere göre memleket hasreti seviyeleri artmıştır. Uyarlanmış tedavi niyeti analizinde elde edilen bulguların büyük ölçüde korunduğu görülmüştür. Tüm bu bulgular, araştırmanın sınırlılıkları ve güçlü yanları alan yazın ışığında değerlendirilmiş, ileride yapılacak araştırmalar ve klinik uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
International students undergo a complex process of psychological and sociocultural adaptation. Most existing interventions designed to facilitate this transition tend to address only one aspect of needs. Given the multifaced challenges faced by students, an intervention that integrates both psychological and sociocultural components is considered more effective and comprehensive. Accordingly, the aim of this study is to examine the effectiveness of the internet-based and therapist-supported Yurt Dışı Üniversite Hayatına Uyum Sağla (YHUS) (Adapt to University Life Abroad) application, which includes information about the country, emotional awareness, emotion writing, behavioral activation and cognitive emotion regulation (reappraisal, acceptance and tolerance), on life satisfaction, acculturation stress, depression, anxiety, stress, acculturation attitudes and emotion regulation skills in international students. The sample of the study consisted of 33 students (21 female, 12 male) with high acculturation stress, aged between 18 and 30, who were citizens of the Republic of Türkiye, studying at various universities in the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic and the Republic of Azerbaijan. Students were randomly assigned to the intervention group, which included the YHUS program, and the control group, which included information on psychological health. Personal Information Form, The Satisfaction with Life Scale, Acculturative Stress Scale for International Students, Acculturation Attitudes Scale, Emotion Regulation Skills Questionnaire and Depression Anxiety Stress Scale-21 were used as measurement tools. In addition, feedback was received from the participants through open-ended questions at the end of each module and knowledge questions about the module were asked. At the end of the intervention, there was an open-ended evaluation question. Measurement tools were administered before the intervention, at the end of the intervention and one month after the intervention. Follow-up measurements were not taken from the control group. Pre- and post-test data were analyzed using 2 x 2 mixed ANOVA, and follow-up data were analyzed using repeated (related) measures analysis of variance. The findings were also evaluated at the individual level. As a result of the analysis, it was seen that the YHUS intervention was effective in increasing life satisfaction. Although there was a tendency for a decrease in depression, stress and marginalization levels and an increase in integration, emotion regulation skills and self-support levels, this effect did not reach statistical significance. The expected effects on acculturative stress, homesickness, anxiety, assimilation and separation scores were not observed. In the follow-up measurement, there was no difference between the variables. In addition to these evaluations, it was observed that the levels of self-support, which is one of the emotion regulation skills, increased in the people who did homework in the intervention group compared to the people who did not do homework. In addition, the homesickness levels of people with low satisfaction towards the research increased compared to people with high satisfaction. Findings obtained from the modified intention-to-treat analysis were largely preserved. All these findings, the limitations and strengths of the research have been evaluated in the light of the literature, and recommendations for future research and clinical applications have been presented.