Cebrâ İbrâhîm Cebrâ'nın hayatı, eserleri ve El-Ġurefu'l-Uḫra adlı romanının incelenmesi
The life and works of Cebrâ İbrâhîm Cebrâ and the analysis of his novel named el-Ġurefu'l-Uḫrâ
  1. Tez No: 956467
  2. Yazar: RUKEN UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA NURDAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Roman hikâyeden daha uzun bir hacimde yazılan edebi eserdir. İlk ortaya çıktığında sıradan görülen bu tür zaman geçtikçe edebi değerini kazandı. Roman türü Arap edebiyatına ilk kez tercüme yoluyla girmiştir. Eğitim için Avrupa ülkelerine giden aydınlar orada bu türü görüp Arap edebiyatına da kazandırmak istemişlerdir. Batı dillerinde yazılan romanlar tercüme edilmiş daha sonra bu türde eserler kaleme alınmıştır. Modern Arap edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biri olan Cebrâ İbrâhîm Cebrâ Filistinli, çok yönlü bir edebiyatçıdır. Cebrâ Filistin, İngiltere, Irak ve Amerika gibi farklı ülkelerde yaşamış ve hayatının çoğunu Irak'ta geçirmiştir. Farklı ülkelerde yaşaması onun pek çok yabancı eserle tanışmasına imkân sağlamış ve o da bu eserleri Arap dünyasına tanıtmak için tercüme faaliyetlerinde bulunmuştur. Filistinli olan yazarın yaşadığı ortam onun edebi kişiliğini şekillendirmiştir. Vatanından sürgün edilmiş olmanın etkilerini hep omuzlarında taşımıştır. Hikâye, roman, şiir, çeviri ve eleştiri gibi çeşitli alanlarda eserler veren yazarın toplam yedi romanı bulunmaktadır. el-Ġurefu'l-Uḫrâ (Diğer Odalar) Cebrâ'nın kaleme aldığı beşinci romandır. Eser ilk kez 1986 yılında basılmıştır. Yazar bu romanı gerçeküstü niteliklerle süsleyerek diğer romanlarından farklı bir tarzda kaleme almıştır. Ana karakter kendini kaybetmiş biri olarak karşımıza çıkar, diğer karakterler de farklı kişiler olarak görünür. Roman Binbir Gece Masallarını anımsatan bir hikâye ile başlar. Yazar bu eserde bir nevi Arap geleneği ile Batının anlatım tekniğini sentezlemiştir.
Özet (Çeviri)
The novel is a literary work written in a longer volume than a short story. This genre, which was considered ordinary when it first appeared, gained literary value over time. The novel genre first entered Arabic literature through translation. Intellectuals who went to European countries for education saw this genre there and wanted to introduce it to Arabic literature. Novels written in Western languages were translated and later Works in this genre were written. One of the important figures of modern Arabic literatur, Cebrâ İbrâhîm Cebrâ is a versatile Palestinian writer. He lived in different countries such as Palestine, England, Iraq and America and spent most of his life in Iraq. Living in different countries allowed him to become acquainted with many foreign Works and he carried out translation activities to introduce these Works to the Arab world. The environment in which the Palestinian author lived shaped her literary personality. He has always carried the effects of being exiled from his homeland on his shoulders. The author who produces Works in the fields of stories, novels, poetry, translation and criticism, has a total of seven novels. el-Ġurefu'l-Uḫrâ (The Other Rooms) is Cebrâ's fifth novel. The work was first published in 1986. The author has written this novel in a different style from his other novels by embellishing it with surreal qualities. The main charecter appears as someone who has lost himself and the other charecters appear as different people. The novel begins with a story reminiscents of Tale of One Thousand and One Night. In this work the author has synthesized the Arab tradition and the Western narrative technique.