Tapu sicilinin düzeltilmesi davası
Land registry correction lawsuit
- Tez No: 956477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKÇAAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
Tapu sicilinin düzeltilmesi davası, tapu sicilinde yer alan yolsuz işlemlerin düzeltilmesini konu edinen dava türünü ifade etmektedir. Tapu sicilinde meydana gelen yolsuzluk baştan itibaren ortaya çıkabileceği gibi sonradan da oluşması mümkündür. Tapu sicilindeki yolsuzluğun baştan itibaren ortaya çıktığı hallere ehliyetsizlik, şekle aykırılık, muvazaa halleri örnek gösterilebilir. Tapu sicilindeki yolsuzluğun sonradan ortaya çıktığı hallere ise irade sakatlığı, aşırı yararlanma örnek gösterilebilir. Yolsuz tapu sicil işlemleri kanun koyucu tarafından tahdidi olarak sayılmadığından bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Tapu sicilinin gerek baştan itibaren yolsuz olduğu gerekse sonradan yolsuz hale geldiği hallerde kanun koyucunun farklı bir hukuki çare öngördüğü durumlar saklı kalmak kaydıyla tapu sicilinin düzeltilmesi davasının konusu olabilmektedir. Düzeltme davası, ayni nitelik taşıyan bir dava olma özelliği taşımaktadır. Bu özelliğin diğer bir sonucu ise kural olarak herhangi bir hak düşürücü süreye veya zamanaşımı süresine tabi olmamasıdır. Yine düzeltme davası, taşınmaz üzerindeki fiilen bulunan zilyetliği değil, sicil zilyetliğinde değişiklik meydana getirmektedir. Benzer şekilde mahkeme tarafından verilen karar yenilik doğurucu değil, bildirici nitelik taşımaktadır. Düzeltme davası yolsuz tapu sicil işlemi nedeniyle hukuki menfaati zedelenen ayni hak sahibi ile belli hallerde şahsi hak sahibi tarafından açılan bir davadır. Davalı ise tapu sicilinde yer alan yolsuz tapu sicil işlemi nedeniyle hak durumu olumlu yönde etkilenen işlem lehtarıdır. Bu dava ile davacı tapu sicil işleminin yolsuz olduğunu ispat etmekle yükümlüdür. Bu dava kesin deliller ile ispat edilebileceği gibi takdiri delillerle de ispat edilebilmektedir. Düzeltme davası dava konusunun niteliğine göre genel veya özel mahkemelerin görev alanına girebilmektedir. Burada yetkili mahkeme ise taşınmazın bulunduğu yer mahkemesidir.
Özet (Çeviri)
The lawsuit for the correction of the land registry refers to a type of legal action brought to rectify unlawful entries in the land registry. Such irregularities may either originate at the time of registration or arise subsequently. Situations in which the irregularity exists from the outset may include legal incapacity, non-compliance with formal requirements, or sham (collusive) transactions. Cases where the irregularity arises after the registration may involve defects of will (such as misrepresentation, duress, or mistake) or exploitation of one party's weakness (lesion beyond moiety). Since unlawful (irregular) land registry transactions are not exhaustively listed by the legislator, additional examples may be encountered. In cases where the land registry entry is either unlawful from the outset or subsequently becomes unlawful, and unless the legislator has provided for a different legal remedy, such cases may be subject to a lawsuit for correction of the land registry. A correction lawsuit is characterized as a real action (action in rem). One of the consequences of this nature is that, as a rule, it is not subject to any limitation or prescription periods. Furthermore, a correction lawsuit does not affect the actual (de facto) possession of the immovable property but rather results in a change in the registered (de jure) ownership. Similarly, the court's decision in such a case is declaratory in nature, not constitutive. A correction lawsuit is brought by the holder of a real right whose legal interest has been harmed due to an unlawful land registry entry, and in certain cases, by a holder of a personal right. The defendant is the beneficiary of the unlawful registry entry who has gained a legal advantage as a result of it. This person bears the burden of proving that the registry entry in question is unlawful. The claim may be proven either with conclusive evidence or with discretionary (evaluative) evidence admissible under civil procedure. The competent court is determined based on the nature of the claim, either by general jurisdiction or subject-matter jurisdiction. In any case, the court with territorial jurisdiction is the court where the immovable property is located.