Bir vakıf üniversitesi öğrencilerinin deri kanseri bilgi düzeylerinin ve güneşten korunma davranışlarının incelenmesi
Investigstion of skin cancer knowledge levels and sun protection behaviors of students at a foundation university
- Tez No: 956484
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışması, bir vakıf üniversitesi öğrencilerinin deri kanseri bilgi düzeylerinin ve güneşten korunma davranışlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak yapıldı. Çalışma Ekim 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında, Hasan Kalyoncu Üniversitesinde uygulandı. Araştırmada tabakalı rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak, belirtilen dönemde üniversitede eğitim gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 772 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturdu. Verilerin toplanmasında; Sosyodemografik ve Kişisel Özellikler Formu, Deri Kanseri ve Güneş Bilgi Ölçeği ve Güneşten Korunma Davranış Ölçeği kullanıldı. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri IBM® SPSS® Statistics 30 programında, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi, stepwise regresyon analizi ile yapıldı. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,61±1,73 (min.=18, maks.=26) ve %64,4'ü kadındır. Öğrencilerin deri kanseri ve güneşin zararlı etkilerine yönelik bilgilerinin ve güneşten korunma davranışlarının orta düzeyde olduğu belirlendi. Deri kanseri ve güneş bilgisi ile güneşten korunma davranışları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulundu. Deri kanseri risk faktörlerine dair bilgi düzeyinin, öğrencilerin güneşten korunma davranışlarını hem doğrudan hem de güneş maruziyetinden korunma bilgi düzeyi aracılığıyla olumlu yönde etkilediği saptandı. Kadın cinsiyet, yaş, vücuttaki ben sayısının altı ve üzeri olması, güneş yanığı geçmişi olması, ailede kanser öyküsünün bulunmaması ve anne eğitim durumunun üniversite düzeyinde olması öğrencilerin deri kanseri ve güneş bilgi düzeylerini pozitif yönde etkileyen ve arttıran faktörler olduğu bulundu. Ayrıca kadın cinsiyet ve güneş koruyucu kullanmanın öğrencilerin güneşten korunma davranışlarını pozitif yönde etkileyen ve artıran faktörler olduğu belirlendi. Araştırma sonuçları doğrultusunda; hemşirelerin sağlığı koruma ve geliştirme rolleri kapsamında, deri kanseri risk faktörleri ve güneşten korunma konusunda üniversitelerde eğitim programları ve farkındalık çalışmaları yapmaları, gençlere verilen güneşten korunma eğitiminin, bilgi, tutum ve davranışa etkilerini değerlendirmeye yönelik hemşirelik araştırmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted as a descriptive research to investigate the skin cancer knowledge levels and sun protection behaviors of students at a foundation university. The study was conducted at Hasan Kalyoncu University between October 2024 and April 2025. The sample of the study was composed of 772 students who were studying at the university during the specified period and agreed to participate in the study, using the stratified random sampling method. The Sociodemographic and Personal Characteristics Form, the Skin Cancer and Sun Knowledge Scale, and the Sun Protection Behavior Scale were used to collect data. Statistical analyses of the data were performed using IBM® SPSS® Statistics 30 using independent samples t-tests, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, and stepwise regression analysis. The mean age of the students was 21.61±1.73 (min.=18, max.=26), and 64.4% were female. Students' knowledge of skin cancer and the effects of the sun, as well as their sun protection behaviors, were found to be at a moderate level. A positive and significant relationship was found between skin cancer and sun protection knowledge and sun protection behaviors. It was determined that knowledge of skin cancer risk factors positively affect students' sun protection behaviors, both directly and through their knowledge of sun protection. Female gender, age, having six or more moles on the body, a history of sunburn, no family history of cancer, and a mother's university-level education were found to be factors that positively influence and increase students' knowledge of skin cancer and sun protection. Additionally, female gender and sunscreen use were found to be factors that positively influence and increase students' sun protection behaviors. In line with the results of the research, it is recommended that nurses, within the scope of their role in protecting and promoting health, conduct education programs and awareness studies at universities on skin cancer risk factors and sun protection, and conduct nursing research to evaluate the effects of sun protection education given to young people on knowledge, attitudes, and behavior.