Sınıf dışı eğitim etkinliklerinin öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of outdoor education activities on students' creative writing skills
- Tez No: 956485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sınıf dışı eğitim etkinlikleri, öğrencilerin yalnızca akademik başarılarını değil, aynı zamanda bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimlerini destekleyen; yaratıcılık, hayal gücü ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlayan önemli uygulamalardır. Geleneksel sınıf ortamının dışına taşan bu tür etkinlikler, öğrencilerin doğal, tarihi ve kültürel çevreyle etkileşime geçerek öğrenmelerine, deneyimler elde etmelerine olanak tanır. Bu araştırmada ortaokul 5. Sınıf öğrencilerine yönelik tasarlanan sınıf dışı yaratıcı yazma çalışmalarının, öğrencilerin yazma tutumları, motivasyonları ve yazılı anlatım ürünleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntemlerden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tek grup ön test-son test zayıf deneysel desen; nitel boyutunda olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Samsun'da bir devlet okulunda 5.sınıfta öğrenim gören 20 öğrenci oluşturmuştur. Tüm etkinlikler Kolb'un Yaşantısal Öğrenme Modeline göre oluşturulmuş, araştırmanın uygulama aşaması dört haftayı kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Müze, oyuncak müzesi, doğa yürüyüşü ve okul bahçesi sınıf dışı eğitim ortamları olarak belirlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin yaratıcı yazmaya karşı tutum ve motivasyonlarını ölçmek için“Yazma Tutum Ölçeği”ve“Yazma Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin yazdıkları ürünler“Yazılı Anlatım Dereceli Puanlama Anahtarı”ile değerlendirilmiş ve öğrencilerin sınıf dışı eğitim etkinlikleri ile yapılan yaratıcı yazma etkinliklerine dair görüşleri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, sınıf dışı eğitim etkinlilerinin öğrencilerin yaratıcı yazmaya yönelik tutum ve motivasyonlarını anlamlı biçimde attırdığını ortaya koymuştur. Nitel veriler ise bu gelişimi destekleyici niteliktedir. Sonuç olarak sınıf dışı eğitim etkinlikleri öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerinin gelişimini destekleyen zengin, özgün ve çok boyutlu deneyimler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Outdoor educational activities are significant practices that not only support students' academic achievement but also contribute to their cognitive, affective, and social development. These activities foster the development of creativity, imagination, and communication skills. Extending beyond the traditional classroom setting, such activities provide students with opportunities to interact with natural, historical, and cultural environments, thereby enabling experiential learning. This study investigates the effects of out-of-classroom creative writing activities, designed for 5th grade middle school students, on their writing attitudes, motivation, and written expression products. An explanatory sequential mixed methods design was employed, integrating both quantitative and qualitative data. In the quantitative phase, a one-group pretest-posttest quasi-experimental design was used, while the qualitative phase adopted a phenomenological approach. The study group consisted of 20 fifth-grade students enrolled in a public school in Samsun, Turkey. All activities were developed based on Kolb's Experiential Learning Model, and the implementation phase of the study spanned four weeks. The museum, toy museum, nature walk, and schoolyard were designated as the out-of-classroom educational environments. To measure students' attitudes and motivation towards creative writing, the“Writing Attitude Scale”and the“Writing Motivation Scale”were used. Students' written products were assessed using the“Written Expression Rubric”, and their views on the out-of-classroom creative writing activities were collected through a semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using the Wilcoxon Signed-Ranks Test, while qualitative data were analyzed through content analysis. The findings revealed that out-of-classroom educational activities significantly improved students' attitudes and motivation towards creative writing. The qualitative data further supported this improvement. In conclusion, out-of-classroom educational activities provide rich, authentic, and multidimensional experiences that support the development of students' creative writing skills.