Sürdürülebilir eğitime ilişkin uluslararası politika belgelerinin küçülme perspektifinden söylem analizi
Discourse analysis of international policy documents on sustainable education from a degrowth perspective
  1. Tez No: 956483
  2. Yazar: GÜLENAY NAGİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Günümüzde giderek derinleşen iklim krizi, artan kaynak tüketimi, sosyal eşitsizlikler ve çevresel adaletsizlikler sürdürülebilir kalkınma kavramının daha eleştirel bir perspektifle yeniden ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda küçülme yaklaşımı, mevcut ekonomik büyüme odaklı kalkınma anlayışına bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu yaklaşım yalnızca ekonomik göstergelerdeki azalmayı değil aynı zamanda tüketim alışkanlıklarının, üretim biçimlerinin ve yaşam tarzlarının köklü bir dönüşümünü önermektedir. Bu dönüşümün gerçekleşebilmesi için eğitimin bireyleri yalnızca ekonomik sistemin ihtiyaçlarına göre şekillendiren bir araç olmanın ötesine geçerek eleştirel düşünme becerilerine sahip, etik değerlerle donatılmış ve toplumsal sorumluluk bilinci taşıyan bireyler yetiştiren dönüştürücü bir yapı kazanması gerekmektedir. Dolayısıyla küçülme perspektifi doğrultusunda eğitim yalnızca bir araç değil aynı zamanda kültürel, politik ve ekolojik dönüşümün taşıyıcısı olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırma söz konusu dönüşüm çağrısı doğrultusunda uluslararası politika belgelerinde yer alan eğitim söylemlerini küçülme perspektifiyle analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The deepening climate crisis, increasing resource consumption, social inequalities, and environmental injustices necessitate a more critical reassessment of the concept of sustainable development today. In this context, the degrowth approach emerges as an alternative to the current economic growth-oriented development paradigm. This approach advocates not only a reduction in economic indicators but also a comprehensive transformation of consumption habits, production models, and lifestyles. For such a transformation to occur, education must evolve beyond being a tool shaped solely by the needs of the economic system, becoming instead a transformative structure that cultivates individuals equipped with critical thinking skills, ethical values, and a strong sense of social responsibility. Accordingly, within the degrowth perspective, education is not merely an instrument but a carrier of cultural, political, and ecological transformation. This research aims to analyze educational discourses in international policy documents through the lens of the degrowth perspective, in light of this transformative call.