Hayat bilgisi dersinde kanıt temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin problem çözme becerilerine etkisi
The effect of evidence-based learning approach on students' problem solving skills in life science lessons
- Tez No: 956493
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hayat Bilgisi dersinde Kanıt Temelli Öğrenme yaklaşımının öğrencilerin problem çözme sürecindeki becerilerine olan etkisini belirlemek ve bu etkinin süreç içerisindeki yansımalarını hem nicel hem de nitel verilerle ortaya koymaktır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımı doğrultusunda desenlenmiş ve iç içe karma desen kullanılmıştır. Nicel boyutta, ön test-son test denkleştirilmemiş kontrol gruplu desen uygulanmış; nitel boyutta ise bütüncül tek durum deseni benimsenmiştir. Nitel veriler, deneysel sürece gömülü şekilde toplanarak nicel bulguların açıklanmasına katkı sağlamış ve uygulamanın bağlamsal etkileri çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, bir devlet okulunda öğrenim gören ilkokul 3. sınıf düzeyindeki 21'i deney, 21'i kontrol grubunda yer alan toplam 42 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde nicel veriler“Çocuklar İçin Problem Çözme Becerisi Ölçeği”aracılığıyla toplanmış; nitel veriler ise ders transkriptleri, öğrenci ürünleri, bireysel görüşmeler ve öğretmen günlükleri yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın nicel bulguları, Kanıt Temelli Öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin problem çözme becerilerinde, kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde artış sağladığını göstermiştir. Özellikle problemi tanıma, çözüm yolları belirleme ve karar verme alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler elde edilmiş; bilgi toplama alt boyutunda sınırlı sayıda öğrenci gelişim göstermiş, çözüm şeklini değerlendirme boyutundaki gelişme ise anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır. Nitel bulgular ise öğrencilerin problem çözme sürecine çok yönlü katılım sağladığını; özellikle problemi tanımlama, gerekçeli açıklama yapma, kanıta dayalı düşünme ve alternatif çözüm üretme gibi becerilerde derinleşme gösterdiğini ortaya koymuştur. Görsel ve duyuşsal açıdan dikkat çekici kanıtların kullanımı, öğrencilerin sürece etkin katılımını artırmış; öğrenciler yalnızca fikir üretmekle kalmamış, bu fikirleri kanıtlarla temellendirme eğilimi göstermiştir. Tüm bulgular bir arada değerlendirildiğinde, Kanıt Temelli Öğrenme yaklaşımının Hayat Bilgisi dersinde öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmede etkili ve işlevsel bir öğretim yaklaşımı olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of the Evidence-Based Learning approach on students' problem-solving skills in the Life Science lesson, and to reveal the reflections of this effect throughout the process using both quantitative and qualitative data. The research was designed in line with the mixed methods approach and employed an embedded mixed design. In the quantitative dimension, a non-equivalent control group pretest-posttest design was applied, whereas in the qualitative dimension, a holistic single case design was adopted. Qualitative data were collected as embedded within the experimental process to support the explanation of the quantitative findings and to enable a multi-faceted evaluation of the contextual effects of the implementation. The study group of the research consisted of a total of 42 third-grade primary school students attending a public school, with 21 students in the experimental group and 21 in the control group. During the data collection process, quantitative data were gathered using the Problem-Solving Skills Scale for Children, while qualitative data were obtained through lesson transcripts, student work, individual interviews, and teacher diaries. The quantitative findings of the study demonstrated that the students in the experimental group, where the Evidence-Based Learning approach was implemented, showed a statistically significant improvement in their problem-solving skills compared to the control group. Particularly notable improvements were observed in the sub-dimensions of identifying the problem, determining solution paths, and decision-making; a limited number of students showed progress in the sub-dimension of information gathering, whereas the development in the sub-dimension of evaluating the solution approach did not reach statistical significance. The qualitative findings revealed that students participated in the problem-solving process in a multi-dimensional manner and exhibited a deepening of skills especially in identifying the problem, providing reasoned explanations, engaging in evidence-based thinking, and generating alternative solutions. The use of visually and emotionally engaging evidence increased students' active participation in the process; students not only generated ideas but also showed a tendency to support these ideas with evidence. When all findings were considered together, it was concluded that the Evidence-Based Learning approach is an effective and functional instructional approach in enhancing students' problem-solving skills in the Life Science lesson