Herediter trombofili hastalarının retrospektif incelenmesi
Retrospective study of patients with herediterrary thrombophilia
- Tez No: 956492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE PAMUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Herediter trombofili, bireylerde kalıtsal yatkınlık nedeniyle venöz veya arteriyel tromboz riskini artıran bir durumdur. Bu çalışmada, herediter trombofili nedenlerinin dağılımı, bu genetik mutasyonlara sahip bireylerde tromboz gelişim sıklığı ve tromboz ile ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif ve tanımlayıcı bir çalışma yapıldı. Şubat 2021- Nisan 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Hematoloji polikliniğine başvuran trombofili paneli istenen 18 yaş ve üzeri 916 hasta tarandı. Herhangi bir herediter trombofili nedeni saptanan 275 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik özellikler, klinik bulgular, risk faktörleri ve laboratuvar verileri hastane sisteminden retrospektif olarak tarandı, istatistiksel analizler SPSS 24.0 ile yapıldı. Bulgular: Hastaların %67,4'ü kadındı ve ortanca yaşı 35'ti. En sık Faktör V Leiden heterozigot (%20,3) mutasyon ardından Protrombin G20210A heterozigot (%5,8) mutasyon görüldüğü tespit edildi. Herediter trombofili hastaların %73,5'inde tromboz öyküsü vardı. Venöz tromboz %54,5 ile en sık görülen tromboz türüydü.
Özet (Çeviri)
Objective: Hereditary thrombophilia is a condition that increases the risk of venous or arterial thrombosis due to genetic predisposition. This study aimed to evaluate the distribution of hereditary thrombophilia causes, the frequency of thrombosis development in individuals carrying these genetic mutations, and the risk factors associated with thrombosis. Materials and Methods: A single-center, retrospective, and descriptive study was conducted. A total of 916 patients aged 18 years and older, who presented to the Hematology Outpatient Clinic of Ankara Bilkent City Hospital and underwent thrombophilia panel testing between February 2021 and April 2024, were screened. Among them, 275 patients with a confirmed hereditary thrombophilia cause were included in the study. Demographic characteristics, clinical findings, risk factors, and laboratory data were retrospectively collected from the hospital database. Statistical analyses were performed using SPSS version 24.0. Results: Of the patients included, 67.4% were female, and the median age was 35 years. The most frequently detected mutation was heterozygous Factor V Leiden (20.3%), followed by heterozygous Prothrombin G20210A mutation (5.8%). A history of thrombosis was present in 73.5% of patients with hereditary thrombophilia. Venous thrombosis was the most common type, observed in 54.5% of cases.