Yetişkin bireylere yönelik bitki bazlı beslenme bilgi düzeyi ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the plant-based nutrition knowledge scale for adults
  1. Tez No: 956500
  2. Yazar: ELİF ÖKSÜZ ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR GÖKÇE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma kapsamında, bireylerin bitki bazlı beslenmeye ilişkin bilgi düzeylerini ölçmek üzere geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amaçlanmıştır. Bitki Bazlı Beslenme Bilgi Ölçeği (BBBÖ) için standart ölçek geliştirme metodolojisi uygulanmıştır. Araştırma 43 'ü erkek 261'ü kadın olmak üzere 304 yetişkin birey ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a valid and reliable measurement tool to assess individuals' knowledge levels regarding plant-based nutrition. The standard scale development methodology was employed in the development of the Plant-Based Nutrition Knowledge Scale (PBNKS). The research was conducted with 304 adult participants, consisting of 43 men and 261 women.