Otel çalışanlarının salgın döneminde kaygı ve sinizm düzeyleri arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between anxiety and cynicism levels among hotel employees during the pandemic
- Tez No: 956499
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Salgınlar, insanların duygu durumlarını ve psikolojik sağlıklarını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Otelcilik sektörü, çevre değişkenlerine karşı hassas bir sektördür ve dünyada olup biten her türlü gelişmeden çok fazla etkilenebilmektedir. Bu durum otel çalışanları açısından iş yerinde stresi ve belirsizliği artırmaktadır. Turizmle ilgili araştırmalarda salgınların etkileri genelde sektörün genel yapısı üzerinden değerlendirilmiş, sektörde görev yapan çalışanların bireysel deneyimlerine ve psikolojik etkilenmelerine yönelik araştırmalar sınırlı sayıda kalmıştır. Alanyazında sinizm ve örgütsel sinizm kavramının insanların psikolojisi ile ilgili bir kavram olduğu görülmektedir. Bu araştırmada salgın sürecinin psikolojik etkilerinin, örgütsel sinizm düzeyi üzerindeki potansiyel rolünün daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda çalışanların konaklama işletmesinde sezonluk ya da daimi olmasına göre salgın kaygısı ve örgütsel sinizm düzeylerindeki farklılığın incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Antalya bölgesindeki 10 farklı 5 yıldızlı konaklama işletmesi çalışanıylarıyla yapılan bir anket aracılığıyla yürütülmüştür. Anket, 10 demografik soru ve salgınla ilgili kaygıyı ölçen bir“salgın kaygısı”ölçeği ve“örgütsel sinizm”düzeylerini ölçen bir sinizm ölçeğini içermektedir. Anketler, misafirlerle yüz yüze iletişimi olan otel personeli olarak; yaz dönemi sezonluk çalışan 200 kişiye ve daimi çalışan güz dönemi 201 kişiye olmak üzere toplam 401 katılımcıya uygulanmıştır. Verilerin geçerliliği ve güvenilirliğine bakılarak doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Normallik testleri sonucuna göre; kanonik korelasyon, bağımsız örneklem T-testi, varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi yöntemleri uygulanarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları ise, otel çalışanların salgın kaygısı düzeyleri ile örgütsel sinizm düzeyleri arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca güz dönemi otel çalışanlarının salgın kaygısı ile örgütsel sinizm düzeyi arasındaki bir farklılık bulunmamışken yaz dönemi çalışanları arasında negatif yönlü anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Çalışanların anketlere verdiği cevaplara dayanarak, sağlık kaygılarından daha çok ekonomik kaygılarının daha yüksek olduğu betimsel analizlerde gözlemlenmiştir. Yapılan farklılık analizleri sonucunda ise demografik değişkenlerden sadece "eğitim durumu, kişisel gelir düzeyi, çalışılan departman ve çalışma dönemi (yaz veya güz) gibi değişkenlerle salgın kaygısı arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pandemics can significantly affect people's emotional states and psychological health. The hospitality industry is a sensitive sector to environmental variables and is highly affected by many developments in the world. This situation increases workplace stress and uncertainty for hotel employees. In tourism-related studies, the effects of pandemics have generally been evaluated through the general structure of the sector, and studies on the individual experiences and psychological effects of employees working in the sector have remained limited. In the literature, it is seen that the concept of cynicism and organizational cynicism is a concept related to the psychology of people. This study aims to better understand the potential role of the psychological effects of the pandemic process on the level of organizational cynicism. At the same time, it is aimed to examine whether there is a difference in the levels of pandemic anxiety and organizational cynicism according to whether the employees are seasonal or permanent in the accommodation business. The research was conducted through a survey of 10 different 5-star hotel employees in Antalya region. The questionnaire includes a“pandemic anxiety”scale measuring pandemic-related anxiety and a cynicism scale measuring“organizational cynicism”levels. The questionnaires were administered to a total of 401 participants, including 200 summer seasonal employees and 201 permanent fall seasonal employees, as hotel staff who have face-to-face communication with guests. Confirmatory factor analysis was conducted to assess the validity and reliability of the data. Then, according to the results of normality tests; canonical correlation, independent sample T-test, analysis of variance (ANOVA) and correlation analysis methods were applied. The results of the study showed that there is a low level significant relationship between hotel employees' pandemic anxiety levels and organizational cynicism levels. In addition, while there was no difference between the level of pandemic anxiety and organizational cynicism of the fall term hotel employees, a significant negative difference was found between the summer term employees. Based on the answers given by the employees to the questionnaires, it was observed in descriptive analyzes that their economic concerns were higher than their health concerns. As a result of the difference analyses, significant differences were found only between demographic variables such as "educational status, personal income level, department and working period (summer or fall) and pandemic anxiety. It was found that gender, age, marital status did not make a difference.