Sıkıştırılmış spin durumları ve uygulamaları
Squeezed spin states and their application
  1. Tez No: 95650
  2. Yazar: SEMA BİLGE OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN ALTANHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Özet Doktora Tezi SIKIŞTIRILMIŞ SPİN DURUMLARI VE UYGULAMALARI Sema Bilge Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Tacettin Altanhan Sıkıştınlrruş durumlar, bozon sistemleri için olan sıkıştırılmış durumlara benzer biçimde kanonik dönüşümler aracılığıyla tanımlanmış ve spin bileşenlerinin varyanslan elde edilmiştir. Tanımlanmış sıkıştırılmış spin durumları S=l olan spin sistemi ve lineer bir spin örgüsü için Heisenberg etkileşmesine uygulanmıştır. Spin polaronlannm taban durumu enerjisi sıkıştırılmış durumlarla araştırılmıştır. t-J modelinde ara bağlanma bölgesi için Barentzen tarafından geliştirilen teori sıkıştırılmış dönüşüm yardımıyla etkin Hamiltoniyende kuadratik terimlerin köşegenleştirilmesi süreci ile geliştirilmiştir. 2000, 47 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sıkıştırılmış durumlar, Spin polaronu, t-J modeli
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS SQUEEZED SPIN STATES AND THEIR APPLICATION Sema Bilge Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor. Prof.Dr. Tacettin Altanhan Squeezed spin states are defined through canonical transformations analogous to the squeezed states for boson systems and variances of spin components are obtained. The defined concept of squeezed spin states has been applied to Heisenberg interaction for the spin system with S=l and a linear chain of lA -spins. The ground states energy of spin polarons is investigated by means of squeezed states. The analytical theory developed by Barentzen for the intermediate coupling region in the t-J model is improved by a diagonalization procedure of quadratic terms in the effective Hamiltonian through a squeezing transformation. 2000, 47 pages KEY WORDS: Squeezed states, spin polaron, t-J model