Sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin karanlık liderlik algısının incelenmesi
Examination of the dark leadership perception of nurses working in health institutions
- Tez No: 956512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin çalıştıkları kurumlarda yöneticilerine dair karanlık liderlik algılarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Günümüzde liderlik tarzlarının çalışan memnuniyeti ve sosyal yaşam üzerindeki etkisi giderek daha fazla önem kazandığı için, sağlık kurumlarında görev yapan hemşirelerin bu konudaki deneyimlerinin araştırılması değerli bulunmuştur. Çalışma, 2024 yılı içinde bir kamu hastanesinde görev yapan toplam 329 hemşire ile yürütülmüştür. Katılımcıların %74,8'i kadın, %25,2'si erkektir. Veriler,“İş Yerinde Karanlık Liderlik Algısı Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve analizler NCSS 2020 programı aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Dunn post-hoc analizleri uygulanmıştır. Ölçek; bezdirici, samimiyetsiz ve zorbaca davranışlar olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların %51,1'i karanlık liderlik özelliklerinin iş tatminlerini olumsuz etkilediğini belirtmiştir.“Yöneticiniz sizin gelişiminize önem verir mi?”sorusuna %57,4'ü evet, %27,1'i bazen, %15,5'i hayır cevabı vermiştir.“Yöneticinizin davranışları sosyal hayatınızı etkiler mi?”sorusuna ise %47,4'ü evet yanıtını vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate nurses' perceptions of dark leadership behaviors exhibited by their supervisors in healthcare institutions. In today's working life, leadership styles are increasingly recognized as influential factors on employee satisfaction and social well-being, making this topic particularly relevant for healthcare professionals. The study was carried out in 2024 with a total of 329 nurses working in a public hospital. Among the participants, 74.8% were female and 25.2% were male. Data were collected using the Workplace Dark Leadership Perception Scale, and analyzed using the NCSS 2020 statistical software. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, and Dunn post-hoc analysis were used to evaluate the findings. The scale included three sub-dimensions: harassing behaviors, insincere behaviors, and bullying behaviors. According to the results, 51.1% of the participants stated that dark leadership traits negatively affected their job satisfaction. In response to the question“Does your manager care about your professional development?”, 57.4% said yes, 27.1% said sometimes, and 15.5% said no. Moreover, 47.4% reported that their manager's behaviors affected their social lives.