Sakarya'da şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanan servis şoförlerinin beslenme durumlarının, sağlıklı beslenme bilgi düzeyleri ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of nutritional status, healthy eating knowledge levels, and healthy lifestyle behaviors of service drivers using urban public transportation in Sakarya
- Tez No: 956514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, şoförlerin sağlık ve beslenme ile ilişkili alışkanlıklarını ve bilinç düzeylerini belirleyerek, bu alanda farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Çalışma, Sakarya'da bulunan şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanan servis şoförleri üzerinde gerçekleştirilen kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya, 18-64 yaş arası gönüllü 284 erkek şoför (erkek: 284, %100) katılmıştır. Yüz yüze anket yöntemi kullanılarak şoförlere ilişkin genel özellikler, beslenme bilgi düzeyi ölçeği, sağlıklı yaşam biçimi davranışı ölçeği uygulanmış olup, 24 saatlik besin tüketim durumları kaydedilmiştir. Beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması 29.6±5.6 kg/m² olarak bulunmuştur. Katılımcıların; E vitamini, C vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, magnezyum minerali, kalsiyum minerali değerlerinin günlük alınması gereken miktarı karşılayamadığı tespit edilmiştir. Şoförlerin ortalama toplam beslenme bilgi puanı değerlendirildiğinde düşük bilgili 255 (%89,8) kişi olduğu tespit edilmiştir. Beslenme bilgi düzeyi orta olan şoförlerin, düşük bilgi düzeyi olan bireylere kıyasla daha yüksek düzeyde enerji, makro besin öğeleri (karbonhidrat, protein, yağ) ve çeşitli vitamin-mineral alımlarına sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to raise awareness in the field by identifying drivers' health and nutrition-related habits and their level of awareness. It is a cross-sectional study conducted on shuttle drivers operating urban public transportation vehicles in Sakarya. A total of 284 male drivers (100%) aged between 18 and 64 years voluntarily participated in the study. Using a face-to-face survey method, general characteristics of the drivers, a nutrition knowledge level scale, and a healthy lifestyle behavior scale were administered, and 24-hour dietary intake data were recorded. The average Body Mass Index (BMI) was found to be 29.6±5.6 kg/m². It was determined that the participants did not meet the daily recommended intake levels for vitamin E, vitamin C, vitamin B1, vitamin B6, magnesium, and calcium. When evaluating the average total nutrition knowledge scores of the drivers, 255 individuals (89.8%) were found to have low levels of knowledge. It was observed that drivers with a moderate level of nutritional knowledge had higher intake levels of energy, macronutrients (carbohydrates, proteins, fats), and various vitamins and minerals compared to those with low knowledge.