Deneysel beslenme modellerinde SIRT1, NF-κB ve bazı oksidatif stres belirteçlerinin biyokimyasal olarak araştırılması
Biochemical investigation of SIRT1, NF-κB, and certain oxidative stress markers in experimental dietary models
- Tez No: 956540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TEKİN KARACAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Biyoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, ketojenik diyet (KD), yüksek yağlı diyet (YYD) ve vegan diyet gibi farklı deneysel beslenme modellerinin; temel gen ekspresyon faktörleri (SIRT1 ve NF-κB), belirli oksidatif stres belirteçleri (MDA, SOD, KAT, NO, TAS) ve metabolik hormonlar (leptin, ghrelin, kortizol ve melatonin) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bulgular, KD'nin oksidatif stresi azaltarak ve anti-inflamatuvar süreçleri destekleyerek faydalı etkiler gösterdiğini; YYD'nin ise oksidatif stres ve inflamasyon belirteçlerinde artış ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Vegan diyetin ise genel antioksidan savunma mekanizmalarını güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Sonuçlara göre, KD grubunda KAT ve TAS düzeylerinde anlamlı bir artış tespit edilmiş ve bu durum antioksidan kapasitenin arttığını göstermiştir. YYD ve vegan diyet gruplarında ise NO düzeylerinde, standart yem grubuna kıyasla anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Ayrıca, tüm deneysel diyet gruplarında (KD, YYD ve vegan diyet) MDA düzeylerinin standart yem grubuna göre anlamlı bir fark bulunmamış, bu da lipid peroksidasyonunun 4 haftalık beslenme sürecinde birikmediğini göstermektedir. SOD aktivitesi açısından ise, tüm diyet gruplarında kontrol grubuna kıyasla bir azalma tespit edilmiştir. Ketojenik diyet grubuna göre vegan diyet grubunda melatonin düzeylerinde bir artış gözlenmiştir. Leptin ve kortizol düzeylerinin YYD grubunda yükseldiği belirlenirken, farklı diyet modelleri arasında ghrelin düzeylerinde anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Genel olarak, bulgular diyet türünün oksidatif stres parametreleri ve hormonal profiller üzerinde önemli etkiler oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of different experimental dietary models—including the ketogenic diet (KD), high-fat diet (HFD), and vegan diet—on key gene expression factors (SIRT1 and NF-κB), specific oxidative stress markers (MDA, SOD, CAT, NO, TAS), and metabolic hormones (leptin, ghrelin, cortisol, and melatonin) were investigated. The findings demonstrated that the KD exerted beneficial effects by reducing oxidative stress and supporting anti-inflammatory processes, while the HFD was associated with increases in oxidative stress and inflammation markers. The vegan diet was observed to enhance the overall antioxidant defense mechanisms. In the KD group, a significant increase in CAT and TAS levels was detected, indicating an enhanced antioxidant capacity. In contrast, both the HFD and vegan diet groups showed a significant decrease in NO levels compared to the standard chow group. Moreover, no significant differences in MDA levels were found among the experimental diet groups (KD, HFD, and vegan diet) compared to the standard chow group, suggesting that lipid peroxidation did not accumulate during the 4-week feeding period. Regarding SOD activity, a decrease was observed in all diet groups relative to the control group. Melatonin levels were found to be higher in the vegan diet group compared to the KD group. Additionally, leptin and cortisol levels were elevated in the HFD group, whereas no significant changes in ghrelin levels were observed among the different diet models. Overall, the findings indicate that the type of diet can have significant effects on oxidative stress parameters and hormonal profiles.