A sustainable approach to temporary accommodation provision for migrants: The Zaatari Camp case
Mültecilere geçici barınma sağlanmasına yönelik sürdürülebilir bir yaklaşım: Zaatari Kampı örneği
  1. Tez No: 956541
  2. Yazar: ARMIN FARSHAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Küresel ölçekte göç etmek zorunda kalan insan topluluklarının ve dolayısıyla mülteci kamplarının sayısının artışı; doğal afetler, siyasi çatışmalar ve iklim değişikliği gibi faktörlerden kaynaklanarak acil bir sorunu gözler önüne sermektedir. Yetersiz planlanmış, sürdürülebilir olmayan kamplar ve barınaklar—kötü tasarım, uygun olmayan malzemeler, yetersiz yalıtım, kısa ömür ve düşük konfor standartlarıyla—mültecilerin yaşam kalitesini düşürmekte, sosyal ve çevresel sorunları derinleştirmektedir. Bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla sürdürülebilir tasarım yaklaşımları sunan çalışmalar artmaktadır. Bu çalışmalar, mülteci kamplarındaki barınakların termal konforunu, gömülü ve işletim CO₂ salınımını ve birincil enerji kullanımını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, bir barınağı örneklem durum olarak ele alarak, Zaatari Mülteci Kampı'ndaki konaklama koşullarını termal konfor, yaşam döngüsü ve enerji verimliliği açısından değerlendirmiştir. İyileştirme amacıyla yapı kabuğu malzemeleri, yalıtım, pencere-duvar oranları, gölgeleme elemanları ve pencere açıklıkları gibi değişkenlerle on dört plan şeması önerilmiştir. DesignBuilder optimizasyon algoritması kullanılarak, bu senaryolar toplam 63.154 iterasyonla değerlendirilmiş ve 243 optimal tasarım elde edilmiştir. İki çok kriterli karar verme yöntemi—Pareto optimal ve eşit ağırlıklı karar verme—uygulanarak yapılan analizlerde, çinkonun ahşapla değiştirilmesinin (9 cm XPS yalıtımı ile) gömülü CO₂ salınımını önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Lineer plan şeması (Li1-3), ideal tasarım olarak öne çıkmış ve temel örneklem ile karşılaştırıldığında; termal konforda %44,48, yaşam döngüsünde %69,46, gömülü CO₂'de %84,55, işletim CO₂'de %40,44 ve toplam enerji kullanımında %60,09 iyileşme sağlamıştır. Bu analizler, malzeme ve tasarım optimizasyonunun barınak performansını artırarak çevresel etkileri ve enerji tüketimini azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rising number of displaced populations due to natural disasters, conflict, and climate change highlights the urgent need for better refugee shelters. Current camps often suffer from poor design, inadequate materials, and low comfort, worsening both social and environmental conditions. As with shelters, there is a growing emphasis on adopting sustainable design approaches to address these challenges, aiming to enhance discomfort hours, embodied CO2, operational CO2, and total primary energy use of migrant camps and shelters. Focusing on a typical shelter from Zaatari Refugee Camp (ZRC) as a base case, this study analyzed the existing condition of accommodations for conducting its thermal comfort, Life Cycle Assessment (LCA), and energy efficiency. Fourteen plan layouts were developed by altering design elements, including envelope materials, insulation, Window-to-Wall Ratio (WWRs), shading, and window opening rate. DesignBuilder optimization produced 63,154 iterations, resulting in 243 optimal designs. Two Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods—Pareto Optimal and Equal Weighted Decision Making (EWDM)—were applied to identify the best options. The study found that replacing Zinc with Hardwood and adding 9 cm of XPS insulation significantly reduced embodied CO2. Among all layouts, the Linear-shape plan Li1-3 emerged as the most effective. Compared to the base case, it achieved a 44.48% reduction in discomfort hours, 69.46% in LCA impact, 84.55% in embodied CO2, 40.44% in operational CO2, and 60.09% in total primary energy use. These findings confirm that optimizing shelter design and materials greatly enhances performance, improves thermal comfort, and reduces environmental impact and energy use in refugee camps.