Yazlık kabak (Cucurbita pepo L.) çeşitlerinin ın vitro kuraklık stresi koşullarında tolerans düzeylerinin belirlenmesi
Determination of tolerance levels of summer squash (Cucurbita pepo L.) varieties under in vitro drought stress conditions
  1. Tez No: 956543
  2. Yazar: BÜŞRA ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAKTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, in vitro koşullarda üç farklı yazlık kabak çeşidinin, farklı PEG (polietilen glikol) konsantrasyonları (%0, 2, 4 ve 6) içeren Murashige ve Skoog (MS) besin ortamlarındaki gelişim performansları değerlendirilmiştir. Deneme, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Prof. Dr. Saadet BÜYÜKALACA Bitki Doku Kültürü Laboratuvarı ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Kalite Analizi Laboratuvarı'nda yürütülmüştür. Araştırmada çimlenme oranı (%), gövde yaş ve kuru ağırlığı (g), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), gövde ve kök uzunluğu (mm) parametreleri incelenmiş; ayrıca bitki gövdelerinde DPPH yöntemi ile antioksidan kapasite ve toplam fenolik madde içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, gövde yaş ağırlığı en yüksek 0.72 g ile 1 numaralı çeşidin KBA ortamında elde edilmiştir. Kök yaş ağırlığı bakımından en yüksek ortam ortalaması 0.43 g ile yine KBA ortamında saptanmıştır. Gövde uzunluğu açısından ise en yüksek değer 48.91 mm ile 1 numaralı çeşitte gözlenmiştir. Genel olarak artan PEG konsantrasyonlarının tüm gelişim parametreleri üzerinde olumsuz etki yarattığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the growth performance of three different summer squash cultivars was evaluated under in vitro conditions using Murashige and Skoog (MS) nutrient media supplemented with varying concentrations of polyethylene glycol (PEG) at 0%, 2%, 4%, and 6%. The experiment was conducted at the Plant Tissue Culture Laboratory of Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture (Prof. Dr. Saadet BÜYÜKALACA Laboratory), and the Quality Analysis Laboratory of Sivas University of Science and Technology, Faculty of Agricultural Sciences and Technology. In the study, parameters including germination rate (%), stem fresh and dry weight (g), root fresh and dry weight (g), and shoot and root length (mm) were investigated. In addition, antioxidant capacity and total phenolic content in plant shoots were determined using the DPPH method. According to the findings, the highest stem fresh weight was recorded as 0.72 g in cultivar 1 grown in KBA medium. In terms of root fresh weight, the highest mean value among the media was also observed in KBA, with 0.43 g. The longest shoot length was determined as 48.91 mm in cultivar 1. Overall, increasing concentrations of PEG were found to have a negative impact on all growth parameters.