Çağdaş eğitim ihtiyaçlarına mimari bir yaklaşım: esnek pedagojik mekânlar modeli (EPMM)
An architectural approach to contemporary educational needs: flexible pedagogical spaces model (FPSM)
  1. Tez No: 956542
  2. Yazar: EMEL KAYA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Eğitim, bireylerin bilgi ve beceri edinmesini, toplumsal yaşama etkin katılımını ve kendi potansiyelini gerçekleştirmesini sağlayan temel bir süreçtir. Bu sürecin niteliği ise, önemli ölçüde, eğitim ortamlarının tasarımıyla şekillenmektedir. Nitekim eğitim mekânlarının sadece fiziksel değil, aynı zamanda pedagojik gereksinimlere yanıt verebilecek biçimde kurgulanması, çağdaş eğitim anlayışının temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, eğitim yapılarında esnek tasarımın, çağdaş öğrenme kuramları ve 21. yüzyıl becerileri doğrultusunda nasıl ele alınabileceği incelenmiş; mimari tasarım ile pedagojik ilkeler arasında bütüncül bir köprü kurulması amaçlanmıştır. Türkiye'de uzun yıllardır uygulanan standart tip okul projeleri, yerel bağlamın, kültürel çeşitliliğin ve değişen pedagojik ihtiyaçların göz ardı edilmesine yol açmakta; mevcut okul yapıları, öğrenci merkezli öğrenme yaklaşımlarına ve güncel eğitim modellerine uyum sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, güncel eğitim ihtiyaçlarına yanıt verebilecek, farklı kullanım senaryolarına kolayca uyum sağlayabilen esnek öğrenme ortamlarının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Eğitim ortamlarının esneklik ilkesiyle yeniden kurgulanması, çağdaş pedagojik yaklaşımlara uyum sağlamada temel bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Nitel araştırma yöntemi benimsenen bu çalışmada, mimar ve akademisyen mimarlarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler, tematik analizle değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda, okul yapılarında esnekliğin fiziksel, işlevsel ve pedagojik boyutlarının bütüncül olarak ele alınmasının gerekliliği ortaya konmuştur. Araştırmanın temel çıktısı olarak, bireysel farklılıklara duyarlı, değişen eğitim programlarına uyum sağlayabilen ve 21. yüzyıl becerilerini destekleyen“Esnek Pedagojik Mekânlar Modeli (EPMM)”geliştirilmiştir. Bu model, öğrenme mekânlarını yalnızca fiziksel yapılar olarak değil; öğrencilerin akademik, sosyal, duygusal ve yaratıcı potansiyellerini geliştiren, toplumla güçlü bağlar kuran ve sürdürülebilir değerler kazandıran bütüncül öğrenme ekosistemleri olarak tanımlamaktadır. Sonuç olarak EPMM, 21. yüzyıl becerilerini mekân temelli eğitim stratejileriyle bütünleştirerek, çağdaş eğitim hedeflerine yönelik çok boyutlu bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is a fundamental process that enables individuals to acquire knowledge and skills, participate actively in social life, and realise their potential. The quality of this process is, to a large extent, shaped by the design of educational environments. Indeed, structuring educational spaces not only physically but also in a manner responsive to pedagogical requirements has become a core element of contemporary educational understanding. Within the scope of this thesis, how flexible design in educational buildings can be addressed in line with contemporary learning theories and 21st-century skills has been examined; it has been aimed to establish a holistic bridge between architectural design and pedagogical principles. In Turkey, the long-standing practice of standardised school projects has resulted in the neglect of local context, cultural diversity, and evolving pedagogical needs; existing school buildings remain inadequate in accommodating student-centred learning approaches and current educational models. Therefore, the necessity for flexible learning environments that can respond to current educational needs and easily adapt to different usage scenarios has emerged. The reconfiguration of educational environments based on the principle of flexibility stands out as a fundamental solution for adapting to contemporary pedagogical approaches. In this study, which adopted a qualitative research method, data obtained from semi-structured interviews conducted with architects and academic architects were evaluated using thematic analysis. As a result of the analysis, it was demonstrated that the physical, functional, and pedagogical dimensions of flexibility in school buildings need to be addressed holistically. As the primary output of the research, the“Flexible Pedagogical Spaces Model (FPSM)”was developed, which is sensitive to individual differences, adaptable to changing educational programmes, and supportive of 21st-century skills. This model defines learning spaces not merely as physical structures, but as holistic learning ecosystems that foster students' academic, social, emotional, and creative potential, establish strong connections with the community, and instil sustainable values. In conclusion, the FPSM provides a multidimensional framework for contemporary educational goals by integrating 21st-century skills with spatially based educational strategies.