Lost between borders:the influence of place-making on the well-being anddevelopment of children in refugee camps
Sınırlar arasında kaybolmak: mülteci kamplarında yer-edinmenin çocukların iyilik hali ve gelişimi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 956544
  2. Yazar: GALYA MASALMEH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ASLI VARON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son on yıl, özellikle Orta Doğu'da, yaygın savaşlar ve insani krizlerle şekillenmiş; bu durum milyonlarca insanı güvenlik ve istikrar arayışıyla evlerini terk etmeye ve istenmeyen bir şekilde yerinden edilmeye zorlamıştır. Mülteci olmak, bireyleri her yaş grubunda karmaşık zorluklarla ve uyum sağlama fırsatlarıyla karşı karşıya bırakmaktadır. Böylece, milyonlarca insan vatandaş statüsünden çıkarak mülteci konumuna gelmiş ve yeni çevrelerinde yeni bir yaşam kurma sorumluluğuyla oldukça hassas bir duruma sürüklenmiştir. Yeni yerleştikleri topluluklardan fiziksel olarak uzak olan bu bireylerin, yeni toplumlarının değerli üyeleri olarak kabul edilmesi; ihtiyaçlarına yanıt verilmesi ve bilinen yaşam koşullarına erişimlerinin sağlanması gerekmektedir. Bu yaklaşım özellikle çocuklar için kritik öneme sahiptir. Mülteci kamplarında çocukların ihtiyaçları çoğunlukla göz ardı edilmekte ya da yeterince karşılanmamaktadır. Bu durum; eğitim olanaklarının kısıtlılığı ve çocuklara özel alanların eksikliği gibi çeşitli sınırlamalarla kendini göstererek çocukların hem fiziksel hem de zihinsel iyilik hâli ve gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tez, mülteci kamplarında yer-edinme (place-making) kavramının rolünü araştırmayı ve çocukların iyilik hâlini ve gelişimini önceleyen bir tasarım çerçevesi önermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, yalnızca temel ihtiyaçların karşılanmasının ötesine geçerek, travmalarla baş etmeyi destekleyen, kültürel kimliklerin korunmasına olanak tanıyan ve aidiyet ile ev hissini teşvik eden bir çevre oluşturulması hedeflenmektedir. Bu kapsamda,“Türkiye'nin Mardin ilindeki Midyat Mülteci Kampı”ve“Ürdün'ün Amman kentindeki Baqa'a Mülteci Kampı”olmak üzere iki örnek olay incelenerek aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar üzerinden bağlantılar kurulmuştur. Bu analiz, çocuklar üzerinde olumlu etki yaratacak ve önerilen tasarımın başarısını garanti altına alacak faktörlerin değerlendirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The last decade has been marked by widespread wars and human crises, especially in the Middle East, following in forcing millions to flee their homes to undesirable displacement, seeking to find safety and stability. The reality of being a refugee exposes individuals to complex challenges and opportunities for adaptation Kacross all age groups thus, millions of people turned from being citizens into being refugees, leaving them in a sensitive position to have the ability to create a new life in their new environment. All individuals should be considered valued members of their newly established community, which is far away from their homelands, and to be catered to, addressed to their requirements, and to be provided with well-known living conditions, especially children. Children's needs in refugee camps are often overlooked or disregarded. It comes in a series of limitations, such as education and child-free spaces which can all hinder their well-being and development, physically and mentally. This thesis aims to explore the role of place-making in refugee camps and propose a design framework that prioritizes the well-being and development of children, which enhances the quality of life for refugee children, by integrating trauma, preserving cultural identities, and creating an environment that contributes to the sense of home and belonging, going beyond the mere provision of basic necessities. Through the analysis of two case studies,“The Midyat Refugee Camp in Mardin, Turkey”and“The Baqa'aa Refugee Camp in Amman, Jordan ”to draw connections between their similarities and differences. This can be utilized to evaluate the required factors that will not only add a positive impact on the children but also guarantee the success of the proposal.