Nevşehir-Niğde bölgesinde patates tarımında azotlu gübrelemeye ilişkin tarımsal bilgi akış sistemi üzerine bir araştırma
A Research on the flow of agricultural information system of nitrogenous fertilization at potatoes farming in Nevşehir-Niğde region
- Tez No: 95655
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
ÖZET Doktora Tezi NEVŞEHİR NİĞDE BÖLGESİNDE PATATES TARIMINDA AZOTLU GÜBRELEMEYE İLİŞKİN TARIMSAL BİLGİ AKIŞ SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hacer ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taran Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Hasan TATUDİL Jüri : Prof.Dr. Cemal Taluğ Jüri : Prof. Dr. Hüseyin Tatlıdil Tarımsal bilgi sistemini oluşturan alt sistemlerin ( araştırma, yayım, çiftçi) işleyişlerini, birbirleriyle olan ilişkilerini, sorunlarını ve etkin çalışmalarım etkileyen etmenleri belirleyerek, bilgi akış sisteminin etkin çalışma koşullarım ortaya koymanın amaçlandığı bu araştırmanın ana veri kaynaklarını çiftçi, yayımcı ve araştırıcılarla yapılan anketler oluşturmaktadır. Araştırma, Nevşehir- Niğde bölgesinde patateste azotlu gübrelemeye ilişkin bilgi akışının belirlenmesine yönelik olarak, 85 çiftçi, 42 yayımcı ve 35 araştırıcıyla yapılan anketlerden toplanan verilerle yapılmıştır. Araştırmada çiftçilerin tarımla ilgili konularda bilgi kaynağı olarak yayım kuruluşlarım tercih etmediği, patateste gübreleme konusunda çiftçinin yayımcılara danışmadığı, patatesle ilgili araştırmaların, patates ekim alam fazla ve yüksek gelirli çiftçilerin tarlalarında yapıldığı ve araştırma sonuçlarının bu çiftçilere iletildiği, dekara verilecek azotlu gübre miktarını uygulayan çiftçilerin yüksek gelirli ve büyük arazilere sahip olduğu, önerilerin çiftçiye toplantı yoluyla iletildiği belirlenmiştir. Yine araştırmada, çiftçinin danıştığı ve bilgi aldığı yayımcıların genelde çalışma deneyimi yüksek ve TYUAP veya YAYÇEP konusunda çalışan elemanlar olduğu, yayım elemanlarının yabancı dil bilmeyen, yeterince hizmetiçi eğitim programlarına katılmamış ve meslekleriyle ilgili sureli yayınlan fazla okumadığı, yayım elemanlarının çoğunun çiftçiye öneride bulundukları konulardaki çiftçi uygulamalarım bilmediği ve bölgede çalışan konu uzmanlarından yeterince yararlanılmadığı ortaya konulmuştur. Araştırmada ayrıca, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde çalışan araştırıcıların bazılarının mezun oldukları bölüm dışındaki konularda çalıştığı, araştırıcıların yeterince hizmetiçi eğitim programlarına katılmadığı, kitap olarak basılan araştırma sonuçlarının ancak % 25'inin yayımcılara ulaştığı, araştırma sonuçlarının genelde TYUAP aracılığıyla yayım kuruluşlarına iletildiği, çiftçi koşullarında yapılacak araştırma konularının bölgede yapılan gözlemlere, daha önce yapılan araştırmalara ve kurum idaresinin isteğine göre belirlendiği ve çiftçi isteklerinin gözönüne alınmadığı saptanmıştır. 2000, 385 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Tarımsal Bilgi sistemi, araştırma-yayım-çiftçi alt sistemleri, bilgi kaynakları, sosyo ekonomik nitelikler, iletişim davranışları, yayım yöntemleri, çiftçi koşullarında denemeler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A RESEARCH ON THE FLOW OF AGRICULTURAL INFORMATION SYSTEM OF NITROGENOUS FERTILIZATION AT POTATOES FARMING IN NEVŞEHİR- Nİ?DE REGION Hacer ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Hasan TATLIDİL Jury : Prof. Dr. Cemal Talu| Jury : Prof. Dr. Hüseyin Tatlidil The objective of this thesis is to bring forward the effective working conditions of the Agricultural Information System by investigating working dynamics of its sub-systems (researchers, extensionsts, farmers), their inter-relationships, difficulties encountered, and factors influencing their effectiveness. The research is based on data collected through form questionnaires filled by 85 farmers, 42 Agricultural Extension program personnel, and 35 researchers; and is based on the nitrogen fertilizing of the potato farms at Nevsehir-Nigde region of Turkey. The research findings indicate that: farmers do not prefer Agricultural Extension Organizations as their primary source of information and did not consulted Agricultural Extension Organizations on the issue of the nitrogen fertilizing in potato farming. The research also indicate that the past research on potato farming was performed in large farms having high income levels - resulting in the research results being communicated only to these farms, the per acre based nitrogen fertilizer distribution system was used only by well to-do farmers with large land holdings, and the research findings and recommendations were communicated to fanners by way of town-hall meetings. As well, it is found that: the people consulted by the farmers are usually highly experienced personnel working in the areas of TYUAP or YAYCEP; Agricultural Extension personnel are usually lacking on required on-the-job training, did not know any foreign language, generally did not follow the literature in their respective fields, were not knowledgeable on the farm systems when providing information or recommending an alternate systems; and the expertise available to farmers in the region was not used to its potential. Research findings indicate further that some researchers from Crop Production Central Research Institute were engaged in other activities than their primary research area; researchers did not sufficiently participate on-the job training; only 25% of the research findings published as a book found its way to Agricultural Extension personnel, generally the research findings are send through TYUAP on the topics concerning farmers, the topics are selected considering general observations in the area, previously carried out research, or by the will of organization's administration units and do not consider the farmer's choices and priorities. 2000, 385 pages KEY WORDS : Agricultural Knowledge Information System (AKIS), research-extension-farmer sub systems, information sources, socio-economic characteristics, communicational behaviours, extension methods, on farm trials