Kızıltepe (Mardin) koşullarında farklı ekim zamanlarının yerfıstığı (Arachis hypogaea L.)'nın verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The effect of different sowing ti̇mes on yield and yield components of groundnut (Arachis hypogaea L.) under Kızıltepe (Mardi̇n) conditions
  1. Tez No: 956580
  2. Yazar: FAYIK TAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, farklı ekim zamanlarının yerfıstığının verim ve verim unsurları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, NC7 genotipi materyal olarak kullanılmıştır. 4 farklı ekim zamanı (I: 10 Mayıs, II: 17 Mayıs, III. 24 Mayıs, IV: 31 Mayıs) uygulanmıştır. Tarla denemeleri, 2023-2024 üretim sezonunda Mardin ili Kızıltepe ilçesinde kilimli köyünde, tesadüf blokları deneme desenine göre, üç tekerrürlü olacak şekilde kurularak yürütülmüştür. Ekim zamanın etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışmada, verim parametrelerinden bitki boyu, bitki başına meyve sayısı, bitki başına dane sayısı, bitki başına meyve ağırlığı, meyve iç dane ağırlığı, iç oranı, dal sayısı, 100 tohum ağırlığı, tohum verimi, protein, yağ oranı, yağ verimi ve yağ asitleri içeriği araştırılmıştır. Tarla koşullarında yürütülen araştırma sonucunda; Araştırmada ekim zamanın etkisi birçok özellik üzerindeki etkisi önemli görülmüştür. Araştırma sonucunda; Bitki boyu 29,50-31,50 cm, bitki başına meyve sayısı (8,80-12,56 adet/bitki), bitki başına tane sayısı (82-132,66 adet), bitki başına meyve ağırlığı (92,86-247,16 g), meyve iç tane ağırlığı (58,23-159,76 g), iç oranı (%53,95-64,67), dal sayısı (12,33-13,33 adet), 100 tohum ağırlığı (75,76-107,23 g), tohum verimi (147,00-392,26 kg/da), protein oranı (%19,06-21,12), yağ oranı (%43,13-69,96), yağ verimi (91,71-247,47 g) değerleri arasında belirlenmiştir. Yağ asitleri kompozisyonu bakımından ekim zamanın etkisi önemli görülmüştür. Oleik (%48,14-50,18), linoleik (%30,20-32,64), palmitik (%9,47-10,29), stearik asit oranı (%2,36-3,06), Eikosenoik asit oranı (%1,34-1,61), behenik asit oranı (%3,00-3,33), eladeik asit oranı (%0,46-0,47), O/L oranı değerleri (%1,48-1,66) arasında değişim göstermiştir. Bu çalışmada ekim zamanın hem verim öğeleri hem de kalite özellikleri üzerindeki etkisinin önemli olduğu kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different sowing dates on peanut yield and its components. The NC7 genotype was used as the material, and four different sowing dates were applied: I: May 10, II: May 17, III: May 24, and IV: May 31. The field trials were conducted in the 2023-2024 production season in Kilimli Village, Kızıltepe District, Mardin Province, using a randomized block design with three replications. In this study, conducted to determine the impact of sowing time, yield parameters such as plant height, number of pods per plant, number of grains per plant, pod weight per plant, kernel weight per pod, kernel ratio, number of branches, 100-seed weight, seed yield, protein content, oil content, oil yield, and fatty acid composition were investigated. The results of the field trials showed that sowing time had a significant effect on many characteristics. The results indicated that plant height ranged from 29.50 to 31.50 cm, number of pods per plant varied from 8.80 to 12.56, number of grains per plant ranged from 82 to 132.66, pod weight per plant varied between 92.86 and 247.16 g, kernel weight per pod ranged from 58.23 to 159.76 g, kernel ratio varied from 53.95% to 64.67%, number of branches ranged from 12.33 to 13.33, 100-seed weight ranged from 75.76 to 107.23 g, seed yield varied between 147.00 and 392.26 kg/da, protein content ranged from 19.06% to 21.12%, oil content varied between 43.13% and 69.96%, and oil yield ranged between 91.71 and 247.47 g. In terms of fatty acid composition, the effect of sowing time was found to be significant. Oleic acid varied from 48.14% to 50.18%, linoleic acid ranged from 30.20% to 32.64%, palmitic acid varied from 9.47% to 10.29%, stearic acid content ranged from 2.36% to 3.06%, eicosenoic acid content ranged from 1.34% to 1.61%, behenic acid content ranged from 3.00% to 3.33%, elaidic acid content ranged from 0.46% to 0.47%, and the O/L ratio varied from 1.48 to 1.66. This study concluded that sowing time has a significant effect on both yield components and quality traits.