Küme kapsama ve P-medyan yöntemleriyle afet lojistik depo yer seçimi: Çorum ili uygulaması
Disaster logistics warehouse location selection with cluster coverage and P-median methods: Application in Çorum province
- Tez No: 956586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret ve Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, afet lojistik depo yer seçimi problemi için iki aşamalı bütünleşik bir matematiksel model geliştirilmiştir. Önerilen model, Çorum ili merkez mahallelerinde afet sonrası acil yardım malzemelerinin depolanacağı optimal lokasyonları belirlemek amacıyla uygulanmıştır. İlk aşamada, tüm talep noktalarını (mahalleleri) kapsayacak minimum sayıda afet lojistik deposunun konumlarını belirlemek için küme kapsama modeli kullanılmıştır. İkinci aşamada ise p-medyan modeli uygulanarak, talep noktaları ile depolar arasındaki ağırlıklı toplam mesafe minimize edilmiştir. Beş farklı kapsama mesafesi (1, 2, 3, 4 ve 5 km) için senaryolar geliştirilmiş ve analiz edilmiştir. Bulgular, kapsama mesafesi arttıkça ihtiyaç duyulan depo sayısının azaldığını göstermiştir. 1 km kapsama mesafesi için 12 depo gerekirken, 5 km için sadece 2 depo yeterli olmaktadır. Bununla birlikte, depo sayısının azalması, talep noktaları ile depolar arasındaki ağırlıklı toplam mesafeyi artırmakta, bu da afet müdahale süresini potansiyel olarak uzatabilmektedir. Ağırlıklı toplam mesafe değerleri, kapsama mesafesi arttıkça önemli ölçüde yükselmektedir. Senaryo 1'de 84,04 birim olan bu değer, Senaryo 5'te 63.299,59 birime ulaşmaktadır. Çalışma sonuçları, optimum denge noktasının Senaryo 2 (2 km kapsama mesafesi, 8 depo) veya Senaryo 3 (3 km kapsama mesafesi, 5 depo) olabileceğini göstermektedir. Bu senaryolar hem makul sayıda depo içermekte hem de kabul edilebilir bir hizmet seviyesi sunmaktadır. Geliştirilen bütünleşik model, afet lojistik depo yer seçimi problemine çok boyutlu bir yaklaşım sunarak hem kapsama etkinliğini hem de mesafe optimizasyonunu aynı anda ele almaktadır. Çalışma bulgularının, Çorum ili için afet hazırlık planlamasına katkı sağlaması ve benzer orta ölçekli şehirlerde uygulanabilecek bir metodoloji sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study develops a two-stage integrated mathematical model for disaster logistics warehouse location selection. The proposed model is applied to determine the optimal locations for storing emergency relief materials in the central neighborhoods of Çorum province after a disaster. In the first stage, a set covering model is employed to determine the minimum number of disaster logistics warehouses and their locations to cover all demand points (neighborhoods). In the second stage, a p-median model is applied to minimize the weighted total distance between demand points and warehouses. Five scenarios with different coverage distances (1, 2, 3, 4, and 5 km) are developed and analyzed. The findings show that as the coverage distance increases, the required number of warehouses decreases. While 12 warehouses are needed for a 1 km coverage distance, only 2 warehouses are sufficient for 5 km. However, the reduction in the number of warehouses increases the weighted total distance between demand points and warehouses, potentially extending disaster response time. The weighted total distance values increase significantly as the coverage distance increases. This value, which is 84.04 units in Scenario 1, reaches 63,299.59 units in Scenario 5. The study results suggest that the optimal balance point could be Scenario 2 (2 km coverage distance, 8 warehouses) or Scenario 3 (3 km coverage distance, 5 warehouses). These scenarios include a reasonable number of warehouses while providing an acceptable level of service. The developed integrated model presents a multidimensional approach to the disaster logistics warehouse location selection problem by simultaneously addressing both coverage efficiency vi and distance optimization. The findings of the study are expected to contribute to disaster preparedness planning for Çorum province and provide a methodology that can be applied in similar medium-sized cities.