İlköğretim beşinci sınıf Milli Eğitim Bakanlığı matematik ders kitabının Türkiye Yüzyılı Maarif Modele uygunluğu açısından incelenmesi
The examination of the compatibility of the 5th grade middle school mathematics textbook, prepared in accordance with the century of Turkiye Maarif Modal, with the curriculum
- Tez No: 956587
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı itibariyle Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca matematik ders kitabı olarak onaylanan ortaokul beşinci sınıf ders kitabının Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programına uygunluğu açısından incelenmesi ve kitap hakkında uygulayıcı öğretmenlerin görüşlerinin alınmasıdır. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde bir durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın yanıt aradığı problem, basılı materyalin içerik ve kapsamına yönelik olduğundan dolayı, nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı doküman incelemesi yapılmış, aynı zamanda derinlemesine bilgi edinilmesi açısından öğretmenlerle yapılan birebir görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araştırma Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanmış 2024-2025 yılında uygulanmaya başlanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programı ve MEB tarafından hazırlanan matematik dersi ortaokul beşinci sınıf ders kitabı incelemesi doğrultusunda yapılıp, öğretim programlarının uygulayıcısı olan Erzurum İlinde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan 6 öğretmen görüşlerine başvurulmuştur. Veri kaynağı olarak 2024 yılında okullarda okutulan matematik dersi beşinci sınıf ders kitabı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda ders kitabı programa uygun olarak hazırlanmıştır. Başvurulan öğretmen görüşleri doğrultusunda ise kitabın programla tutarlı olduğu fakat geliştirilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the compatibility of the 5th grade middle school mathematics textbook, approved by the Board of Education and Discipline as of the 2024-2025 academic year, with the Türkiye Century Maarif Model curriculum and to gather the opinions of practicing teachers about the textbook. The research is designed as a case study within the framework of qualitative research methods. Since the research problem focuses on the content and scope of printed materials, a document analysis was conducted using qualitative research methods. Additionally, to gain in-depth information, semi-structured interview forms were used in one-on-one interviews with teachers. This study was carried out in line with the review of the Türkiye Century Maarif Model curriculum, approved by the Board of Education and Discipline and implemented in 2024-2025, as well as the 5th grade middle school mathematics textbook prepared by the Ministry of National Education (MEB). The opinions of six teachers working under the Ministry of National Education in Ankara and Erzurum, who serve as implementers of the curriculum, were consulted. The data source was the 5th grade mathematics textbook that was taught in schools in 2024. Based on the findings obtained, it was concluded that the textbook was prepared in alignment with the curriculum. According to the opinions of the consulted teachers, the textbook is consistent with the curriculum but could be improved.