Crohn tanılı hastalarda MR enterografi ile değerlendirilen sarkopeninin hastalık aktivasyonu ile ilişkisi
Association of sarcopenia evaluated by magnetic resonance enterography with disease activity in patients diagnosed with Crohn's disease
- Tez No: 956590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA BETÜL PAKÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Crohn hastalığı, sistemik tutulumla seyreden kronik bir inflamatuvar bağırsak hastalığı olup, CH tanısı almış hastalarda sarkopeni; tedavi planlanması , prognozun öngörülmesi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, CH tanısı ile izlenen ve MRE çekilmiş hastalarda, L3-4 vertebra seviyesindeki bilateral psoas major kas hacmi ölçümleri ve psoas kas indeksinin hesaplanması yoluyla sarkopeni ile hastalık aktivasyonunun ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Kesitsel ve retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya Ocak 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında İKÇÜ Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'na başvuran ve CH tanısı almış olup Ocak 2022-Ocak 2025 yılları arasında MRE çekilmiş hastalar dahil edildi. Tüm hastaların CDAI skoru hesaplanarak MRE'deki psoas major kasının hacmine bakıldı ve PMI skorları hesaplandı. CDAI skoru >150 olan hastalar aktif hastalık,
Özet (Çeviri)
Introduction: Crohn's disease is a chronic inflammatory bowel disease with systemic involvement. In patients diagnosed with CD, sarcopenia plays a significant role in treatment planning, prognostic evaluation, and the assessment of quality of life. The aim of this study is to evaluate the relationship between sarcopenia and disease activity by measuring the bilateral psoas major muscle volume at the L3-4 vertebral level on MRE and calculating the PMI. Material-Methods: This cross-sectional and retrospective study included patients who were diagnosed with CD and presented to the Gastroenterology Department of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between January 2024 and January 2025, and who had undergone MRE between January 2022 and January 2025. The Crohn's Disease Activity Index (CDAI) score was calculated for all patients, and the volume of the psoas major muscle was measured on MRE to determine the PMI. According to CDAI scoring, patients with a score >150 were considered to have active disease, whereas those with a score