Genç erişkin bireylerde D vitamini düzeyinin biyokimyasal osteomalazi prevalansı üzerine etkisi
The effect of vitamin D levels on the prevalence of biochemical osteomalacia in young adults
  1. Tez No: 956596
  2. Yazar: YAĞMUR İZGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY AKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, genç erişkin bireylerde D vitamini düzeylerinin biyokimyasal osteomalazi ile ilişkisini değerlendirmek ve biyokimyasal belirteçler temelinde osteomalazi prevalansını belirlemektir. Özellikle asemptomatik seyredebilen bu hastalığın toplumda gerçek yaygınlığını ortaya koymak ve erken tanı açısından riskli grupları tanımlamak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışmaya, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran, dahil etme ve hariç tutma kriterlerine uyan toplam 3807 birey (1824 kadın, 1983 erkek) dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 38.3 ± 8.9 yıldır. Serum kalsiyum (Ca), fosfor (P), 25(OH)D, parathormon (PTH), alkalen fosfotaz (ALP), albümin ve kreatinin düzeyleri değerlendirilmiştir. Albümin düzeltmeli kalsiyum hesaplanmış ve biyokimyasal osteomalazi, dört parametreden (ALP yüksekliği, Ca düşüklüğü, fosfor düşüklüğü, PTH yüksekliği) en az ikisinin pozitif olmasıyla tanımlanmıştır. Bulgular: Çalışmada biyokimyasal osteomalazi prevalansı genel popülasyonda %3.57, kadınlarda %4.05 ve erkeklerde %3.12 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between vitamin D levels and biochemical osteomalacia in young adults and to determine the prevalence of osteomalacia based on biochemical markers. The study also sought to identify at-risk groups and reveal the true extent of this often asymptomatic condition to support early diagnosis. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included 3,807 individuals (1,824 women and 1,983 men) who presented to the internal medicine outpatient clinic of Istanbul Training and Research Hospital and met the inclusion and exclusion criteria. The mean age was 38.3 ± 8.9 years. Laboratory parameters including serum calcium (Ca), phosphate (P), 25(OH)D, parathyroid hormone (PTH), alkaline phosphatase (ALP), albumin, and creatinine were analyzed. Albumin-corrected calcium levels were calculated. Biochemical osteomalacia was defined by the presence of at least two out of four abnormal parameters: elevated ALP, low Ca, low P, and elevated PTH.