Nötrino kütlesine cebirsel yaklaşım
Algebraic approach to neutrino mass
- Tez No: 95662
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ULVİ YILMAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Doktora Tezi NÖTRİNO KÜTLESİNE CEBİRSEL YAKLAŞIM Nurcan ÖZTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER Bu çalışmada, nötrinolann hem Dirac hem de Majorana tipi kütleye sahip olduğu öngörülerek nötrino kütle teriminin cebirsel yapısı incelenmiştir. Kütle teriminin bir Sp(4) cebir yapısına sahip olduğu gösterildikten sonra cebirin 4-boyutlu matris tem sili bulunmuştur. Kütlesiz nötrino Dirac denklemini değişmez bırakan Pauli-Gürsey dönüşümü, Sp(4) içinde bir SU(2) cebirine karşı gelir. Bu SU (2) cebirinin nötrino kütlelerinin neden diğer kuark ve leptonlann kütlesinden daha küçük olduğunu açıklayan SeeSaw mekanizmasını verdiği gösterilmiştir. Ayrıca cebirsel yapının bir den fazla nötrino ailesi durumuna nasıl genişletileceği de tartışılmıştır. 2000, 77 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Nötrino, spinör, Dirac kütlesi, Majorana kütlesi, simetri, ayar teorisi, standart model, simplektik cebir, matris temsili, nötrino salimim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis ALGEBRAIC APPROACH TO NEUTRINO MASS Nurcan ÖZTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER In this work, the algebraic structure of neutrino mass is examined considering both Dirac and Majorana mass terms. It is shown that the mass term has a Sp(4) algebraic structure and its 4-dimensional matrix representation is found. The Pauli- Giirsey transformation, which leaves the massless neutrino Dirac equation invariant, corresponds to a SU(2) algebra in Sp(4). It is shown that this SU(2) algebra gene rates the SeeSaw mechanism which explains why neutrino masses are much lighter than those of the quarks and leptons. It is also discussed that how the algebraic structure generalizes for the case of many flavors of neutrinos. 2000, 77 pages KEY WORDS: Neutrino, spinor, Dirac mass, Majorana mass, symmetry, gauge theory, standard model, symplectic algebra, matrix representation, neutrino oscillation.