Hafif elektrikli araçlar için anahtarlamalı relüktans motor tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of switched reluctance motor for light electric vehicles
- Tez No: 956620
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ÖNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, hafif elektrikli araçlar (HEA) için dış rotorlu yapıya sahip, dört fazlı, 8 stator ve 10 rotor kutuplu (8/10) özgün bir anahtarlamalı relüktans motoru (ARM) tasarlanmış ve prototip üretimi gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında 8/10 kutuplu dış rotorlu ARM, gerçekleştirilmiş ve uygulamalı olarak test edilmiştir. Ayrıca dört fazlı ARM, geleneksel üç fazlı ARM'lere kıyasla tork dalgalanmasının azaltılmasına olanak tanımaktadır. Dört fazlı yapının sahip olduğu faz yedekliliği, belirli arıza durumlarında motorun çalışmaya devam etmesini sağlayarak hata toleransı açısından da ek bir avantaj sunmaktadır. Motor tasarım sürecinde, başlangıç geometrisine dayalı olarak geliştirilen yapı üzerinden çok sayıda değişkenin dikkate alındığı parametrik bir analiz ve optimizasyon süreci yürütülmüştür. Tork üretimi, tork dalgalanması ve verimlilik gibi temel performans kriterleri esas alınarak gerçekleştirilen bu çalışmalar sonucunda, optimize edilen nihai tasarım ile başlangıç yapıya kıyasla %43,85 oranında tork dalgalanması azaltılmış, ortalama tork ve verimlilik değerlerinde ise iyileşmeler sağlanmıştır. ARM, 500 W çıkış gücünde ve 500 d/d nominal hızda çalışacak şekilde tasarlanmış, farklı hız seviyeleri için elde edilen güç, tork ve verimlilik sonuçları sonlu elemanlar yöntemi (SEY) ile analiz edilmiştir. Elde edilen simülasyon çıktıları, prototip üzerinden elde edilen deneysel sonuçlarla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel switched reluctance motor (SRM) with an external rotor structure, four phases, 8 stator and 10 rotor poles (8/10) is designed and prototyped for light electric vehicles (LEVs). As part of the thesis study, an 8/10-pole external rotor SRM is implemented and experimentally tested. In addition, four-phase SRM enables torque ripple reduction compared to conventional three-phase SRM. The phase redundancy of the four-phase structure provides an additional advantage in terms of fault tolerance by enabling the motor to continue operating in certain fault conditions. During the motor design process, a parametric analysis and optimisation process is carried out, taking into account numerous variables based on the structure developed from the initial geometry. As a result of these studies based on fundamental performance criteria such as torque generation, torque ripple and efficiency, the final optimised design is reduced torque ripple by 43.85% compared to the initial design, while improvements are achieved in average torque and efficiency values. The SRM is designed to operate at an output power of 500 W and a nominal speed of 500 rpm. The power, torque and efficiency results are obtained for different speed levels and analysed using the finite element method (FEM). The simulation outputs are evaluated in comparison with the experimental results obtained from the prototype.