SMA Tip 1 tanılı çocuğu olan ebeveynlerin kaygı düzeyleri ile bakım yükleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between anxiety levels and care burden of parents with children diagnosis of SMA Type 1
- Tez No: 956619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, SMA Tip 1 tanılı çocuğu olan ebeveynlerin kaygı düzeyleri ile bakım yükleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da bulunan bir Vakıf Üniversitesi Hastanesi pediatri alanlarındaki SMA Tip 1 tanısı konmuş çocuğa sahip 100 ebeveyn oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Ebeveyn tanıtıcı bilgi formu”,“Zarit Bakım Yükü Ölçeği”ve“Durumluk ile Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Örneklem grubunun %67'si anne, %33'ü baba olup, %52.0'si lise ve üzerinde eğitim düzeyine sahiptir. Araştırma sonucunda, ebeveynlerin bakım yükü arttıkça hem durumluk (P=0.025) hem de sürekli kaygı (P=0.001) düzeylerinin yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive, cross-sectional and relationship-seeking research in order to examine the relationship between the anxiety levels and care burden of parents who have a child diagnosed with SMA Type 1.The sample of the study consisted of 100 parents of children diagnosed with SMA Type 1 in the pediatric fields of a Foundation University Hospital in Istanbul. The data collection instruments included a“Parent Descriptive Information Form”, the“Zarit Burden Interview”, and the“State-Trait Anxiety Inventory”. The collected data were analyzed using SPSS version 22.0. 67% of the sample group were mothers, 33% were fathers, and 52.0% had a high school education or higher. The results indicated that as caregiver burden increased, both state anxiety (P=0.025) and trait anxiety (P=0.001) levels also increased.