Blokzincir tabanlı vergi denetimi
  1. Tez No: 956624
  2. Yazar: KAYRA SENA SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Devletin mali egemenliğinin temel enstrümanı olan vergi sistemlerinin adil olarak işlemesi, güçlü, etkin ve şeffaf bir denetim mekanizmasının varlığına bağlıdır. Çağdaş vergi sistemlerinin beyana dayalı olması nedeniyle mükellefin vergisel yükümlülüklerini, maddi gerçeğe ve vergi mevzuatına uygun olarak yerine getirip getirmediğinin verimli bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Vergi denetimi, hukuk kuralları çerçevesinde, tarafsız ve nesnel bir yaklaşımla yapılmalı, denetim süreçleri ve sonuçları şeffaf ve hesap verilebilir olmalıdır. Verileri güvenli ve değiştirilemez olarak kaydeden merkeziyetsiz bir veritabanı olarak, eş zamanlı erişim ve izlenebilirlik sağlama gibi avantajlarıyla blokzincir teknolojisi, vergi denetiminin duyduğu tüm bu ihtiyaçlara çözüm sunabilmektedir. Uygulamadaki vergi denetim mekanizmasının veri manipülasyonuna açık olması, mükellef işlemlerinin izlenmesi noktasındaki aksaklıkları, teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanarak blokzincir teknolojisi tabanlı bir vergi denetim sisteminin tasarlanması fikrini ortaya çıkartmıştır. Çalışma kapsamında ilk bölümde blokzincir teknolojisinin temelini oluşturan dağıtık defter teknolojisi ile birlikte blokzincir teknolojisinin altyapısı açıklanmıştır. İkinci bölümde mevcut vergi denetim mekanizmasından kısaca bahsedilerek Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kullanılan teknolojiler incelenmiştir. Ardından blokzincir tabanlı vergi denetim sisteminin kullanıcıları belirlenmiş ve sistem mimarisi tasarlanmıştır. Sistemin vergi denetim süreçleri üzerindeki etkileri tartışılarak çalışma noktalandırılmıştır. Tasarlanan sistemin, vergi kayıp ve kaçaklarıyla, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli bir rol oynayabileceği, vergi uyumunu artırabileceği görülmüştür. Bu çerçevede yasal düzenlemelerin yapılmasıyla blokzincir teknolojisinin vergi denetim süreçlerine entegre edilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The fair functioning of tax systems, which are the fundamental instruments of the state's fiscal sovereignty, depends on the existence of a strong, effective and transparent control mechanism. Since modern tax systems are based on declarations, it is necessary to efficiently investigate whether taxpayers are fulfilling their tax obligations in accordance with the material reality and tax legislation. Tax audits should be conducted in accordance with legal rules, using an impartial and objective approach, and the audit processes and results should be transparent and accountable. As a decentralised database that records data securely and immutably, blockchain technology can provide solutions to all these needs of tax audits with its advantages such as simultaneous access and traceability. The vulnerability of the tax audit mechanism in practice to data manipulation and the shortcomings in monitoring taxpayer transactions have led to the idea of designing a blockchain technology-based tax audit system that takes advantage of the possibilities offered by technology. In the first section of the study, the distributed ledger technology that forms the basis of blockchain technology and the infrastructure of blockchain technology are explained. In the second section, the current tax audit mechanism is briefly discussed, and the technologies used by the Revenue Administration are examined. Then, the users of the blockchain-based tax audit system are identified, and the system architecture is designed. The effects of the system on tax audit processes are discussed, and the study is summarised. It is seen that the designed system can play an important role in combating tax losses and evasion and the informal economy, and can increase tax compliance. In this context, it is considered important to integrate blockchain technology into tax audit processes with the implementation of legal regulations.