Büyük sağlık verisi ve etik: FAIR prensipleri ve yeni teknoloji tabanlı sistem önerisi
Big health data and ethics: FAIR principles and a new technology-based system proposal
  1. Tez No: 967996
  2. Yazar: GAMZE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ARTVİNLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde, büyük sağlık verisinin ortaya çıkardığı etik sorunlar incelenmiş ve bu sorunlara yönelik çözüm önerisi olarak FAIR veri yönetimi ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmiş yeni teknoloji temelli bir sistem tartışılmıştır. Veri gizliliği, mahremiyet, şeffaflık, kontrol edilebilirlik ve güvenlik gibi temel etik ilkelere aykırı biçimde işleyen mevcut merkeziyetçi sağlık veri sistemlerinin, bireylerin verileri üzerindeki öznel denetimini sınırladığı ve veriye erişimde adaletsizlik yarattığı ortaya konmuştur. Bu sorunları aşmak amacıyla tez kapsamında merkezi olmayan (federe) sistemler, blokzincir teknolojisi, IPFS gibi yeni teknolojilerin sunduğu imkânlar etik bir perspektifle ele alınmış; birey hakları, eşitlik ve hesap verebilirlik ilkeleri ışığında yeni bir sağlık verisi yönetim modeli önerilmiştir. Önerilen yeni teknoloji tabanlı sistem, hızla büyüyen veri ekosisteminde karşılaşılan mevcut ve potansiyel etik sorunları gidermeye yönelik olarak tasarlanmış; veri gizliliği ve bilimsel ilerleme arasındaki dengenin kurulması gerekliliği vurgulanmıştır. Özellikle mahremiyet ve gizlilik gibi büyük sağlık verisi alanında en sık karşılaşılan etik meseleler değerlendirilmiş ve bu sorunlara yönelik çözümün yeni teknolojik yaklaşımlar aracılığıyla nasıl mümkün olabileceği tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ethical issues raised by big health data and discusses a new technology-based system evaluated in line with FAIR data management principles to solve these issues. It is revealed that existing centralised healthcare data systems, which violate fundamental ethical principles such as data privacy, confidentiality, transparency, controllability, and security, limit individuals' subjective control over their data and create inequality in data access. To overcome these issues, the thesis examines the possibilities offered by new technologies such as decentralised (federated) systems, blockchain technology, and IPFS from an ethical perspective; a new health data management model is proposed in light of the principles of individual rights, equality, and accountability. The proposed new technology-based system is designed to address existing and potential ethical issues encountered in the rapidly growing data ecosystem, emphasising the need to strike a balance between data privacy and scientific progress. In particular, the most common ethical issues in the field of big health data, such as privacy and confidentiality, are evaluated, and how these issues can be addressed through new technological approaches is discussed.