Bir restorasyon laboratuvarı projesi
  1. Tez No: 51054
  2. Yazar: FÜSUN ULUDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL AKURGAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Eserler, tarihsel ve kültürel niteliklerini geçmişten günümüze taşıdıkları ve geleceğe aktaracakları bilgiler nedeniyle belgesel bakımdan korunmalıdır. Sözkonusu bu önemleri nedeniyle, eserlerin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılmasında ulusal ve uluslararası restorasyon tüzükleri de gözönüne alınarak bilinçli ve bilimsel yaklaşımlarda bulunulmalıdır. Bu ilkeler doğrultusunda, restorasyonun bilimsel bir anlamda sonuca ulaşmasmda ilk adımlar olan, donanım (laboratuvar) baz alınarak tezimin konusu belirlenmiştir. Çalışmamda, restorasyonun tarihsel boyutu, çalışma ilkeleri ve uygulama laboratuvarlarının örneklerle sunulduğu 1. ve 2. bölüm; Restorasyon eğitimindeki sorunlar ve çözüm önerilerinin irdelenmesiyle, Güzel Sanatlar Fakültelerinin Seramik Bölümlerine göre düzenlenmiş bir“Seramik Restorasyonu Laboratuvan”ve Bayraklı (Smyrna) Höyüğü'ndeki kazıevi için“Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvar Kompleksi”tasarım Projesi ile 3. Bölüm oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the contents of historical and cultural qualities, art works transmitt knowledges from past to present and for this reason they should be preserved as documents. Because of historical importance, restorations should be carried out according to the national and international regulations with scientific and conscious care. In accordance to these principles, one of the most important things needed in a scientific restoration is the requirable equipment (laboratory) and that is why the topic of this study has been determined on this base. The 1 st. and the 2nd. parts of this study based on the historical dimensions of restoration, working principles and the examples of laboratory application. The third part deals with the problems of trainning in restoration and the suggests some resolution. The laboratory projects in this study are designed according to Ceramic departments of Fine Art Schools and The Restoration and Conservation Complex of The Bayraklı (Smyrna) Tumulus excavation house. Füsun Uludinç İzmir - 1996