Hasarlanmış perçin başının hava aracı bağlantılarının mukavemetine etkisi
Effect of damaged rivet head on the strength of aircraft joints
- Tez No: 956638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Havacılık yapılarında yaygın olarak kullanılan MS20470AD-4 tipi dolu perçinler mekanik dayanım, düşük ağırlık ve üretim kolaylığı gibi avantajları nedeniyle yapısal bağlantı elemanı olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak üretim hataları, bakım işlemleri veya korozyon gibi nedenlerle perçin başlarında meydana gelen malzeme kayıplarının bağlantı mukavemeti üzerindeki etkisi hakkında literatürde sınırlı sayıda deneysel çalışma bulunmaktadır. Bu eksiklikten yola çıkarak gerçekleştirilen bu çalışmada perçin başı yüksekliğindeki azalmaların bağlantıların statik kesme dayanımına etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Bu çalışmada 2024-T3 alüminyum alaşımı kullanılarak hazırlanan tek perçinli, tek kesme düzlemli bindirme bağlantılar üzerinde baş yüksekliği sırasıyla %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında hazırlanmış ve her grup için onar adet numune hazırlanarak statik kesme testleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel veriler, perçin başı yüksekliğinin kademeli olarak azaltılmasının bağlantının statik kesme dayanımı üzerindeki etkisini ayrıntılı biçimde ortaya koymuştur. Baş yüksekliği %25, %50 ve %75 oranlarına kadar azaltıldığında, bağlantının kesme yönündeki yük taşıma kapasitesinde %100 baş yüksekliğine sahip kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu durum, belirli bir orana kadar baş yüksekliği kaybının bağlantının yapısal bütünlüğünü kritik düzeyde etkilemediğini göstermektedir. Buna karşılık başın tamamen ortadan kaldırıldığı (%0 baş yüksekliği) grupta, taşıma kapasitesinde yaklaşık %11,3 oranında anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. Ayrıca %0 grubunda daha belirgin plastik deformasyon ve şekil bozukluğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, perçin başının yükü dengeli bir şekilde iletmedeki kritik rolünü vurgulamakta ve belirli bir eşik değerin altındaki hasarın bağlantının rijitliğini ve yük taşıma kapasitesini önemli ölçüde zayıflattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solid rivets of type MS20470AD-4 which are widely used in aerospace structures are frequently preferred as structural fasteners due to their advantages such as mechanical strength, low weight, and ease of production. However, there is a limited number of experimental studies in the literature regarding the effect of material loss in rivet heads on the structural integrity of the connection. Based on this gap, the present study experimentally investigates the effect of decreasing rivet head height on the static shear strength of the connections. In this study, single riveted, single shear plane overlap joints prepared using 2024-T3 aluminum alloy were prepared with head heights of 0%, 25%, 50%, 75% and 100%, respectively, and static shear tests were performed by preparing ten samples for each group. The experimental data revealed in detail the effect of gradually reducing the rivet head height on the static shear strength of the joint. When the head height was reduced to 25%, 50% and 75%, no statistically significant difference was observed in the load carrying capacity of the joint in the shear direction compared to the control group with 100% head height. On the other hand, a significant decrease of approximately 11.3% in the carrying capacity was detected in the group where the head was completely removed. These results highlight the critical role of the rivet head in transmitting the load in a balanced manner and show that damage below a certain threshold value significantly weakens the stiffness and load-carrying capacity of the joint.