Kitle toplumunun evrimi: Tarihsel gelişim ve 2000 sonrası göç hareketlerinin dönüştürücü etkisi
The evolution of mass society: Historical development and the transformative impact of post-2000 migration movements
- Tez No: 956639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TOPUZKANAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, kitle toplumunun tarihsel gelişimini ve 2000 sonrası göç hareketlerinin toplum yapısı üzerindeki çok katmanlı etkilerini incelemektedir. Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan kitle toplumu, kapitalist üretim ilişkileri, şehirleşme ve kitlesel iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla şekillenmiş; birey-toplum ilişkilerinde köklü dönüşümler yaratmıştır. 21. yüzyılın başından itibaren hız kazanan küreselleşme, ekonomik krizler, politik belirsizlikler ve çevresel tehditlerle birlikte gelişen yeni göç dalgaları, kitle toplumunun kültürel, ideolojik ve yapısal dinamiklerini yeniden biçimlendirmeye başlamıştır. Bu bağlamda çalışma, göç olgusunu yalnızca mekânsal bir hareketlilik olarak değil; kimlik krizleri, toplumsal dışlanma, ötekileştirme pratikleri ve popülist söylemlerin yükselişi çerçevesinde ele alarak, bu dönüşümün hukuki, kültürel ve politik boyutlarını irdelemektedir. Göçmenlerin kitle toplumuna entegrasyon süreçleri, neo-nasyonalizm ve yabancı düşmanlığı bağlamında gelişen tehdit algıları ile birlikte değerlendirilmekte; dijitalleşmenin etkisiyle şekillenen yeni medya ortamlarının, dezenformasyon ve gerçeklik krizleri yoluyla toplumsal normlar üzerindeki dönüştürücü rolü analiz edilmektedir. Ayrıca çalışma, neoliberal politikaların derinleştirdiği sosyal eşitsizlikleri, demokratik katılım üzerindeki etkilerini ve birey-toplum ilişkilerinin yeniden tanımlanmasını tartışmakta; bu süreçlere karşı gelişen post-neoliberal arayışlara da yer vermektedir. Sonuç olarak, çalışmada göçün kitle toplumunun evrimine nasıl yön verdiği, yeni toplumsal dinamikler ışığında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development of mass society and the multilayered impacts of post-2000 migration movements on the structure of society. Emerging with the Industrial Revolution, mass society was shaped by capitalist production relations, urbanization, and the widespread dissemination of mass communication media, bringing about profound transformations in the relationship between the individual and society. Since the beginning of the 21st century, accelerating globalization, economic crises, political uncertainties, and environmental threats have fostered new waves of migration that have begun to reshape the cultural, ideological, and structural dynamics of mass society. In this context, the study approaches the phenomenon of migration not merely as spatial mobility but also within the frameworks of identity crises, social exclusion, practices of othering, and the rise of populist discourses. It explores the legal, cultural, and political dimensions of this transformation. The integration processes of migrants into mass society are evaluated alongside emerging threat perceptions shaped by neo-nationalism and xenophobia; moreover, the study analyzes the transformative role of new media environments—shaped by digitalization—on social norms through disinformation and crises of reality. Furthermore, the study discusses the deepening social inequalities driven by neoliberal policies, their impact on democratic participation, and the redefinition of individual-society relations, while also addressing the post-neoliberal pursuits that have emerged in response to these processes. Ultimately, the study assesses how migration has influenced the evolution of mass society in light of new social dynamics.