İzmir körfezi'nde olta balıkçılığında kullanılan sülünes (solen sp.),mamun (upogebia sp) ve boru kurdu (diopatra neapolitana)nunsürdürülebilir avcılık yöntemlerinin belirlenmesi
Determination of sustainable fishing methods for razor clam (solen sp.), japanese mud shrimp (upogebia sp) and solitary tube worm (diopatra neapolitana) used in angling in İzmir bay
  1. Tez No: 956651
  2. Yazar: ALTAN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada öncelikle rekreasyonel balıkçılığın dünya ölçeğinden başlayıp ülkemiz özelindeki durumu ele alınmıştır. Olta balıkçılığında kullanılan yemlerin sınıflandırılmasına yer verilmiş olup, bazı türlerin ülkemiz için endemik yaşam alanı olan İzmir Körfezi'nin genel yapısı ve körfezde yer alan sulak alanların olta balıkçılığı için avlanan canlılar açısından potansiyeli ortaya konmuş, Mamun (Upogebia pusilla.), Sülünes (Solen sp.), Boru kurdu (Diopatra neopolitana) özelinde kullanılan avcılık yöntemleri incelenmiş olup, popülasyonun devamı için uygun yöntemi, avcılık sezonu ve mevzuat için kullanılabilecek minimum av boyu verilerinin elde edilmesi için incelemeler yapılarak, popülasyona ve doğaya az zarar verecek yöntemlerin uygulanması için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the situation of recreational fishing starting from the world scale and specific to our country is discussed. The classification of baits used in angling is given, the general structure of the Gulf of Izmir, which is an endemic habitat for some species in our country, and the potential of the wetlands in the gulf in terms of creatures caught for angling are revealed, the hunting methods used specifically for Mud shrimp (Upogebia sp.), Razor shell (Solen sp.), and Solitary tube worm (Diopatra neopolitana) are examined, and studies are made to obtain the appropriate method for the continuation of the population, the minimum catch size data that can be used for hunting season and legislation, and suggestions are made for the implementation of methods that will cause less damage to the population and nature.