Tip 2 diyabeti olan hastaların parotis bezlerinin ultrasonogrofi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the parotid gland with ultrasonography of patients with Type 2 diabetes
- Tez No: 956653
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YAŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızın amacı 40-60 yaşlar arasında tip 2 diyabeti olan ve bundan başka herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan 25 bayan hastanın bilateral parotis bezi kalınlıkları ile kontrol grubu olarak ise 40-60 yaşlar arasında hiçbir sistemik hastalığı olmayan ve tükürük bezlerinin fonksiyonlarında değişikliğe neden olabilecek herhangi bir hastalığı olmayan 25 bayan hastanın bilateral parotis tükürük bezleri kalınlıkları arasında kıyaslama yapılarak bezlerin kalınlıklarının kendi içerisinde ve gruplar arasında farklı olup olmadığının bulunmasıdır. Çalışmamızda her iki grubun parotis bezlerinin kalınlıkları ayrı ayrı saptanmış. Kendi içerisinde ve gruplar arasında değerlendirilmiş ve birinci ve ikinci ölçümler arasında uyum olduğu için birinci ve ikinci veriler toplanmış, ortalamaları alınmış ve geri kalan istatistiksel verilerde ortalamalar kullanılmıştır. Elde edilen verilerin homojen dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş olup, verilerin normal dağılım göstermediği bulunmuştur. Veriler normal dağılım göstermediği için non-parametrik testler kullanılmıştır ve sonuç olarak birinci ve ikinci ölçümlerin ortalamaları üzerinden yapılan Mann-Whitney U ve Wilcoxon W non-parametrik testlerine göre kontrol grubu ve diyabeti olan hasta grubunun parotis bezi kalınlıkları arasında fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to making comparisons to find to be any difference between bilateral parotid gland thickness of 40-60 years of age 25 female patients have type 2 diabetes and without any further systemic diseases and as a control group between 40-60 years of age 25 female patients who have no systemic disease that can cause changes the function of the salivary glands. Thickness of the parotid glands, both groups were determined separately. The groups were assessed within themselves and each other and because of the harmony between first and second measurements, the first and second data were collected and avaraged, averages are used in the remaining statistical data. The homogeneity of the resulting data was assessed by the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk test and it was found that a datas haven't got a normal distribution. Non-parametric tests are used because of the datas dont show normal distribution and finally according to the Mann-Whitney U and Wilcoxon W non-parametric tests which made over the average of the first and second measurement results, the control group and the group of patients with diabetes there was no difference between the thickness of the parotid glands.