Oyun temelli hareket eğitimi uygulamalarının okul öncesi çocukların motor beceri ve dikkat becerisine etkisi
The impact of play based movement education practices on the motor and attention skills of preschool children
  1. Tez No: 956683
  2. Yazar: SENA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜRKSOY IŞIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, oyun temelli hareket eğitimi uygulamalarının okul öncesi dönem çocuklarının motor becerileri ve dikkat düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada ayrıca cinsiyet, doğum sırası ve ekran süresi gibi demografik değişkenlerin bu beceriler üzerindeki olası etkileri de değerlendirilmiştir. Araştırma, İstanbul ilinde MEB'e bağlı bir anaokulunda öğrenim gören 60-72 aylık çocuklardan oluşan toplam 40 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar deney (n=21) ve karşılaştırma (n=19) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada iki gün, 45 dakikalık oturumlar hâlinde oyun temelli hareket eğitimi programı uygulanırken; karşılaştırma grubu, standart okul öncesi eğitim programı doğrultusunda eğitimine devam etmiştir. Araştırmada öntest-sontest denkleştirilmemiş kontrol gruplu deneysel desen kullanılmış; veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formunun yanı sıra motor becerileri ölçmek için Büyük Kas Motor Gelişim Testi-2 (TGMD-2) ve dikkat becerisini ölçmek için Beş Yaş Çocuklar için Frankfurter Konsantrasyon Testi (FTF-K) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, deney grubunun hem motor beceriler hem de dikkat becerilerinde olumlu yönde gelişme gösterdiğini ortaya koymuştur. Karşılaştırma grubunda ise bazı beceri alanlarında gerileme gözlenmiştir. Cinsiyet değişkeni dikkat ve motor becerilerinde anlamlı fark yaratmasa da kız çocuklarının yer değiştirme; erkek çocuklarının ise nesne kontrol becerilerinde daha yüksek ortalamalara sahip olduğu belirlenmiştir. Doğum sırası ve ekran süresi değişkenlerinin motor beceriler ve dikkat becerisi üzerindeki etkisi anlamlı bulunmamakla birlikte ilk doğan çocukların ise motor beceri ortalamalarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, oyun temelli hareket eğitimi uygulamaları, 60-72 aylık çocukların motor becerilerini anlamlı düzeyde geliştirirken, dikkat becerileri üzerinde sınırlı fakat olumlu yönde etkiler göstermiştir. Cinsiyet, doğum sırası ve ekran süresi gibi bireysel farklılıklar genel olarak anlamlı bir etki yaratmasa da bazı becerilerde dikkat çekici farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of play-based movement education on the motor and attention skills of preschool children. It also investigates whether demographic factors such as gender, birth order, and screen time have an impact on these skills. The research was conducted with 40 children aged 60–72 months attending a public preschool in Istanbul. Participants were assigned to an experimental group (n = 21) and a control group (n = 19). The experimental group received a play-based movement education program for eight weeks, with two 45-minute sessions per week, while the control group continued with the standard preschool curriculum. A non-equivalent pretest–posttest control group design was employed. Data were collected using a personal information form, the Test of Gross Motor Development–2 (TGMD-2) for motor skills, and the Frankfurt Attention Test for Five-Year-Olds (FTF-K) for attention. The results indicated that the experimental group showed improvements in both motor and attention skills. In contrast, some areas of decline were observed in the control group. While gender did not lead to a statistically significant difference in either motor or attention skills, girls outperformed boys in locomotor skills, whereas boys had higher scores in object control. Birth order and screen time did not show significant effects on the measured skills; however, first-born children had higher average motor skill scores. In conclusion, play-based movement education significantly improved the motor skills of 60–72-month-old children and had a limited yet positive effect on their attention skills. Although demographic variables generally did not produce significant differences, notable variations were observed in some specific skill areas.