Amatör liglerde mücadele eden futbolcuların spora özgü başarı motivasyon düzeylerinin sportif yaşam doyumuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sport specific achievement motivation levels of football players competing in amateur leagues on sportive life satisfaction
  1. Tez No: 956682
  2. Yazar: MUSA KUŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT ÖZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızın amacı amatör liglerde mücadele eden futbolcuların spora özgü başarı motivasyonu durumlarının sportif yaşam doyumuna olan etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmanın örneklem grubunu, Balıkesir ilinde yer alan toplam 311 amatör futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için üç ayrı ölçek uygulanmıştır. Bu ölçeklerden birincisi, Willis (1982)'in geliştirdiği ve Tiryaki ve Gödelek (1997)'in Türkçeye uyarladığı, 40 maddelik ve 7'li Likert tipi bir yapıdan oluşan, üç alt boyuta sahip Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği'dir. İkinci araç ise, Mangan (2018) tarafından spora uyarlaması yapılan ve Somoğlu ve Cihan (2022) tarafından Türkçeye kazandırılan, 5 maddelik ve 7'li Likert tipi bir yapıya sahip Sportif Yaşam Doyumu Ölçeği'dir. Bunun yanı sıra, araştırmacının hazırladığı Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırma verileri çevrimiçi ortamda toplanmış ve SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların sportif yaşam doyumları ile spora özgü başarı motivasyonu ölçeğinin alt boyutlarından güç gösterme güdüsü arasında pozitif yönde zayıf düzeyde, başarılı yaklaşım güdüsü ile arasında pozitif yönde orta düzeyde, başarısızlıktan kaçınma güdüsü ile arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların spora özgü başarı motivasyonlarının sportif yaşam doyumunda etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca spora özgü başarı motivasyonunun artış göstermesi, sportif yaşam doyumunu da aynı oranda arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effects of the success motivation specific to sports on the satisfaction with sports life of football players competing in amateur leagues. The sample group of this study consists of a total of 311 amateur football players in Balıkesir. Three separate scales were applied to collect data in the study. The first of these scales is the Sport-Specific Achievement Motivation Scale, which has three sub-dimensions, consisting of a Likert-type structure of 40 items and 7, developed by Willis (1982) and adapted to Turkish by Tiryaki and Gödelek (1997). The second tool is the Sporting Life Satisfaction Scale, which was adapted for sports by Mangan (2018) and translated into Turkish by Somoğlu and Cihan (2022), and has a 5-item and 7-point Likert-type structure. In addition, a Demographic Information Form prepared by the researcher was applied. The research data was collected online and analyzed using the SPSS software. There is a weak positive relationship between the participants' sports life satisfaction and the sub-dimensions of the sport-specific achievement motivation scale, the motivation to show strength, and a moderate positive relationship between the motivation to approach success and the motivation to avoid failure, and a weak positive relationship between the motivation to avoid failure. According to the research findings, it was concluded that the participants' sport-specific achievement motivation was effective in their sport-specific life satisfaction. In addition, an increase in sport-specific achievement motivation also increased their sport-specific life satisfaction.