Duygusal emeğin psikolojik sermaye üzerine etkisinde örgütsel iletişimin aracılık rolü
The mediating role of organizational communication in the impact of emotional labor on psychological capital
  1. Tez No: 956714
  2. Yazar: ŞEBNEM AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, çalışanların duygusal emek düzeyleri ile psikolojik sermaye arasındaki ilişki incelenmiş; örgütsel iletişimin bu ilişkideki rolü değerlendirilmiştir. Çalışmanın odak noktasını, müşteriyle birebir temasın yoğun olduğu perakende sektöründe çalışanların duygusal deneyimlerini anlamak ve bu deneyimlerin psikolojik sermaye ile nasıl bir etkileşim içinde olduğunu ortaya koymak oluşturmaktadır. Günümüzde iş yaşamında yalnızca fiziksel ve zihinsel değil, duygusal emek de önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle hizmet sektöründe çalışanların, işin gerektirdiği duyguları sergilemeleri ya da gerçek duygularını yönetmeleri beklenmektedir. Bu çaba, duygusal emek olarak tanımlanmaktadır. Psikolojik sermaye; umut, öz yeterlik, iyimserlik ve psikolojik dayanıklılık bileşenlerinden oluşan, geliştirilebilir bir pozitif psikolojik kaynak olarak tanımlanmaktadır. Çalışanların bu kaynak düzeyleri, duygusal emekle baş etme biçimlerini ve genel iş yaşam kalitelerini etkileyebilmektedir. Bu doğrultuda, örgütsel iletişim gibi bağlamsal faktörlerin, söz konusu ilişki üzerinde nasıl bir etki yarattığı araştırmanın temel problem alanını oluşturmuştur. Türkiye'de bir perakende firmasında görev yapan 142 çalışana anket uygulaması yapılan araştırmanın sonuçları, çalışanların duygularını bastırmalarının örgütsel iletişim düzeylerini düşürdüğünü ve psikolojik sermaye bileşenleri olan öz yeterlilik, umut, iyimserlik ve dayanıklılığı olumsuz etkilediğini göstermektedir. Derinlemesine ve içten duygusal davranışların ise özellikle iyimserlik üzerinde olumlu etkiler yarattığı, yüzeysel davranışın ise kısa vadeli dayanıklılığı artırabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca, örgütsel iletişimin psikolojik sermaye üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığı; duygusal emeğin bazı etkilerinde kısmi ya da tam aracı rol üstlendiği görülmüştür. Çalışmanın bulguları insan kaynakları yönetiminde çalışanların duygusal ihtiyaçlarını gözeten, psikolojik sermayeyi destekleyen ve örgüt iletişimini güçlendiren uygulamaların önemini ortaya koymaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar hem teorik literatüre katkı sağlamakta hem de sektörel uygulamalar için yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between employees' emotional labor levels and psychological capital was examined, and the role of organizational communication within this relationship was evaluated. The focus of the study is to understand the emotional experiences of employees working in the retail sector, where direct interaction with customers is intense, and to reveal how these experiences interact with psychological capital. Today, emotional labor holds an important place in working life, alongside physical and mental effort. Especially in the service sector, employees are expected to display emotions required by their roles or to regulate their genuine emotions. This effort is defined as emotional labor. Psychological capital is described as a positive and developable psychological resource, composed of hope, self-efficacy, optimism, and resilience. Employees' levels of psychological capital can influence how they cope with emotional labor and impact their overall quality of work life. In this context, how contextual factors such as organizational communication affect this relationship constitutes the main research problem of the study. The study was conducted through a survey administered to 142 employees working at a retail company in Türkiye. The results revealed that suppressing emotions negatively affects organizational communication and the psychological capital components of hope, self-efficacy, optimism, and resilience. Deep and sincere emotional expressions were found to increase optimism, while surface acting appeared to enhance short-term resilience. Additionally, organizational communication was found to have a significant positive effect on psychological capital and to play a partial or full mediating role in some relationships related to emotional labor. The findings emphasize the importance of implementing human resources practices that address employees' emotional needs, support psychological capital, and strengthen organizational communication. The results contribute to the theoretical literature and offer practical implications for the sector.