Ergen ebeveynlerinin kendiliknesnesi ihtiyaçları ve ayrılma-bireyleşme süreçlerinin kendi ebeveynlik tutumları ile ilişkisi
The relationship between adolescent parents' self-object needs and separation-individualization processes with their parenting attitudes
- Tez No: 956715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE CANAN TAŞLIOĞLU SAYINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, kendiliknesnesi ihtiyaçları ve ayrılma-bireyleşme sürecinin ebeveynlerin kendi ebeveynlikleri üzerindeki etkiler incelenmiştir. Katılımcıların cinsiyeti ve kendilerinin ve çocuklarının büyüdüğü ev ortamının özelliğinin bu değişkenlerle olan ilişkisi araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmada, yaşı 18 ve üzeri olan ve en az 1 çocuğu ile birlikte yaşadığını bildiren 262'si kadın 74'ü erkek olmak üzere toplam 336 katılımcı yer almıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda katılımcılardan Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri (KİE), Yetişkin-Ergen Ebeveynlik Envanteri (YEEE) ve Ayrılma-Bireyleşme Envanteri'ni (ABE) doldurmaları istenmiştir. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin kendiliknesnesi yönelimlerinin ebeveynliğin çeşitli boyutlarıyla anlamlı ilişkiler içinde olduğunu ortaya koymuştur. Aynalama, idealleştirme ve ikizlik gibi kendiliknesnesi ihtiyaçlarına yaklaşan bir tutum sergileyen ebeveynlerin, çocuklarına yönelik beklentilerinde ve empatik tepkilerinde belirgin örüntüler geliştirme eğiliminde oldukları görülmüştür. Öte yandan, idealleştirme veya ikizlik gibi belirli kendiliknesnesi ihtiyaçlarından uzak durma eğilimi gösteren bireylerde, çocuklarına yönelik daha yüksek düzeyde beklentiler taşıma ve daha düşük empatik yanıtlar verme eğilimi gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu ilişkilerin, ebeveynlerin ayrılma-bireyleşme süreçlerindeki konumları aracılığıyla önemli ölçüde şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, ebeveynlerin çocukluk dönemlerinde kendi anne babaları dışında bakım veren başka bir figürün ev ortamında bulunmasının, onların kendi ebeveynlik deneyimlerinde çocuklarına karşı daha empatik yaklaşmalarını desteklediği gözlemlenmiştir. Kendi çocuklarını büyütürken benzer bir destek sisteminden yoksun olan ebeveynlerin, çocuklarından ayrılma ve bireyleşme süreçlerinde daha fazla güçlük yaşadıkları dikkat çekmiştir. Bu bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış, gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of selfobject needs and the separation-individuation process on individuals' parenting attitudes. The participants' gender and the caregiving structure of the household in which they and their children were raised were also included as variables in the analysis. A total of 336 participants—262 women and 74 men—aged 18 and above and currently living with at least one of their children, took part in the study. Participants completed the Selfobject Needs Inventory (SONI), the Adults-Adolescents Parenting Enventory (AAPI), and the Separation-Individuation Inventory (SII). The findings revealed that parents' orientations toward selfobject needs were significantly associated with multiple dimensions of parenting. Parents who showed greater hunger for selfobject needs such as mirroring, idealization, and twinship tended to demonstrate distinct patterns in their expectations of their children and in their empathic responsiveness. In contrast, those who exhibited greater avoidance of specific selfobject needs—particularly idealization and twinship—were found to have higher expectations of their children and to provide lower levels of empathic responses. These associations were significantly influenced by the parents' positioning within the separation-individuation process. Furthermore, it was observed that individuals who had a non-parental caregiver present in the household during their own childhood tended to show more empathy in their own parenting experiences. However, when raising their own children in the absence of a similar support figure, these parents experienced greater difficulty in managing their children's separation and individuation processes. The findings were discussed in light of the literature, and suggestions for future research were provided.