Enerji verimli robotik paralel montaj hattı dengeleme problemi için çözüm yöntemleri
Solution methods for energy-efficient robotic parallel assembly line balancing problem
- Tez No: 956716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZTOP, DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, Paralel Montaj Hattı Dengeleme Problemi (PMHD) ve Paralel Robotik Montaj Hattı Dengeleme Problemi (PRMHD) çalışılmıştır. Çalışılan PMHD'de birden fazla paralel montaj hattı istasyon sayısının minimizasyonu amacıyla aynı anda dengelenmektedir. Çalışılan PRMHD'de ise birden fazla paralel robotik montaj hattı çevrim zamanının minimizasyonu amacıyla aynı anda dengelenmektedir. Ayrıca, paralel robotik montaj hatlarında enerji tüketimini dikkate alan Enerji Verimli PRMHD (E-PRMHD) ve E-PRMHD'nin bir çeşidi olarak Bölgeleme Kısıtlı ve Sınırlı Sayıda Robotlu E-PRMHD (E-PRMHD-B) de bu tez kapsamında çalışılmıştır. Çalışılan E-PRMHD ve E-PRMHD-B'de çevrim zamanı ve enerji tüketimi kriterleri sıralı optimizasyon tekniğiyle çözülmüştür. Bu tez kapsamında PMHD, PRMHD, E-PRMHD ve E-PRMHD-B için özgün Kısıt Programlama (KP) modelleri geliştirilmiştir. Kapsamlı sayısal analizler yapılarak, PMHD ve PRMHD için sunulan KP modelleri literatürdeki diğer çözüm yöntemleriyle çözüm performansı açısından kıyaslanmıştır. E-PRMHD ve E-PRMHD-B için sunulan KP modelleri ise karma tamsayılı doğrusal programlama modelleriyle çözüm performansı açısından kıyaslanmıştır. Kapsamlı sayısal analizler, önerilen KP modellerinin çalışılan problemler için kısa sürelerde etkin çözümler bulabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Parallel Assembly Line Balancing Problem (PALB) and Parallel Robotic Assembly Line Balancing Problem (PRALB) are studied. In PALB, multiple parallel assembly lines are balanced simultaneously to minimize the number of stations. In PRALB, multiple parallel robotic assembly lines are balanced simultaneously to minimize the cycle time. Additionally, an Energy-Efficient PRALB (EE-PRALB), which considers energy-efficiency in parallel robotic assembly lines, and EE-PRALB with Zoning Constraints and Limited Number of Robots (EE-PRALB-ZR), which is an extension of the EE-PRALB, are also studied in this thesis. In EE-PRALB and EE-PRALB-ZR, energy consumption and cycle time criteria are minimized using lexicographic optimization. In this thesis, novel Constraint Programming (CP) models are developed for the PALB, PRALB, EE-PRALB and EE-PRALB-ZR. By performing comprehensive computational experiments, the performance of the presented CP models is compared with the performance of the state-of-the-art solution methods from the literature for the PALB and PRALB. Also, the performance of the presented CP models is compared with the performance of the mixed-integer linear programming models for the EE-PRALB and EE-PRALB-ZR. Comprehensive computational analyses show that the proposed CP models can provide effective solutions for the studied problems in short computational times.